"Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie chcą świadczyć o wierze"

"Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie chcą świadczyć o wierze"
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / psd

Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie chcą tam pozostać i świadczyć o wierze - powiedział w czwartek w Lublinie prawosławny patriarcha Antiochii Jan X. Hierarcha przyjechał do Polski z kilkudniową wizytą z Syrii, gdzie od 2011 r. trwa wojna domowa.

"Chciałbym was wszystkich zapewnić, że my, chrześcijanie Bliskiego Wschodu, mamy przekonanie i twardą decyzję, by pozostać i nadal świadczyć swoją obecnością o chrześcijaństwie, odwiecznym chrześcijaństwie tego regionu" - powiedział patriarcha podczas spotkania z wiernymi i duchowieństwem w prawosławnej katedrze pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie.

"Nasza cerkiew, wraz z hierarchią, biskupami, metropolitami, patriarchą, cerkiew w sensie instytucjonalnym, ale też i duchowym, stara się być blisko ludności, podzielać ich ból, nieszczęścia, troski i dodawać im otuchy, aby pozostali na tym swoim miejscu, w kolebce chrześcijaństwa" - dodał.

Przypomniał, że patriarchat antiocheński, z siedzibą w Damaszku, to starożytny patriarchat - w biblijnej księdze Dziejów Apostolskich jest wzmianka, że właśnie w Antiochii po raz pierwszy naśladowcy i uczniowie Chrystusa zostali nazwani chrześcijanami.

DEON.PL POLECA

"Przybywamy tutaj, do Polski, aby przekazać wyrazy głębokiej chrześcijańskiej miłości, ale wraz z tym przynosimy też nasz ból, który przeżywamy wraz ludnością zamieszkującą ten region. (…) Przeżywamy bardzo trudne chwile. Jest to w dosłownym znaczeniu tego słowa katastrofa" - zaznaczył.

Poprosił o wsparcie i modlitwę w intencji Syrii, ale również Libanu, Palestyny, Iraku. "Wasze wsparcie i modlitwy dodają nam otuchy w prowadzeniu przez nasz patriarchat antiocheński swojej misji" - zaznaczył. "Chciałbym was zapewnić, że naród syryjski jest prosty, szczery i bezpośredni, a nasze działania i inicjatywy mają na celu walkę o pokój w regionie Bliskiego Wschodu" - dodał.

Prawosławny biskup lubelsko-chełmski Abel witając patriarchę i towarzyszące mu osoby "jako przedstawicieli męczeńskich zmagań chrześcijan na Bliskim Wschodzie (…) walczących o swoje przetrwanie" zapewnił o modlitwie w ich intencjach. "Wszyscy solidaryzujemy się z waszym heroizmem i ogarniamy was swoją modlitwą" - powiedział.

W spotkaniu uczestniczyli także biskupi Kościoła Rzymskokatolickiego - metropolita lubelski abp Stanisław Budzik oraz biskup pomocniczy lubelski Mieczysław Cisło.

Abp Budzik powiedział dziennikarzom, że patriarcha wcześniej podkreślał, iż chrześcijanie na Bliskim Wschodzie, znajdujący się w tak trudnej sytuacji, są "bardzo otwarci ekumenicznie" i współpracują ze sobą. "Cieszę się, że to nasze spotkanie też ma taki wymiar ekumeniczny. Chcemy się modlić za te Kościoły, za chrześcijan, za mieszkańców Syrii, tak bardzo cierpiących, którzy chcą być u siebie i o sobie decydować" - powiedział.

Podkreślił, że pokój nie jest dany raz na zawsze. "Powinniśmy zabiegać o pokój i modlić się o pokój, bo modlitwa o pokój nastawia nas przyjaźnie do wszystkich ludzi. Pokój zaczyna się w ludzkim sercu" - zaznaczył abp Budzik.

"Ufamy, że nie zabraknie roztropności ludziom, którzy decydują o tych sprawach na świecie i że przykład tego, co się dzieje w krajach arabskich, w Syrii, na Bliskim Wschodzie będzie przestrogą dla nas, że pokój jest bezcenny i wojna do niczego nie prowadzi" - dodał metropolita lubelski.

Po spotkaniu i modlitwie w katedrze patriarcha Jan X odwiedził w Lublinie były niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku, gdzie się modlił i złożył wieniec przy Mauzoleum z prochami ofiar. Potem zwiedził także kaplicę pw. Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim.

Prawosławny patriarcha antiocheński Jan X przyjechał z Syrii do Polski we wtorek. Tego dnia odebrał doktorat honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W środę spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, któremu przedstawił dramatyczną sytuację mieszkańców Syrii, w tym chrześcijan. W czwartek i piątek będzie przewodniczyć cerkiewnym obchodom Święta Przemienienia Pańskiego na Grabarce.

Głowa prawosławnego patriarchatu Antiochii i całego Wschodu jest w Polsce po raz pierwszy. Jan X (wł. Juhanna Jazdżidżi) urodził się w 1955 roku w Latakii, na północy Syrii. Synod patriarchatu Antiochii i całego Wschodu wybrał go na swego zwierzchnika w grudniu 2012 roku.

Patriarchat antiocheński zaliczany jest do tzw. patriarchatów apostolskich, znanych z tego, że na ich terenach nauczali apostołowie. Obejmuje terytoria Libanu i Syrii. Główną świątynią jest sobór Zaśnięcia Matki Bożej i Świętego Krzyża w Damaszku, siedzibą patriarchy jest również monastyr Balamand w Libanie.

Do patriarchatu antiocheńskiego należy ok. 12 mln wiernych na całym świecie. Większość prawosławnych Bliskiego Wschodu mieszka w Libanie i Syrii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie chcą świadczyć o wierze"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.