"Kto zna Chrystusa, nie może być fundamentalistą"

(fot. shutterstock.com)

Kto zna Chrystusa, nie może być fundamentalistą - powiedział przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupiej kard. Reinhard Marx podczas 85. Tygodnia Uniwersytetu Salzburskiego. Trwał on w dniach 1-8 sierpnia.

 
W swoim przemówieniu wskazał, że Europa przeżywa obecnie okres wielkich zmian, które mogą być częścią "epokowej ewolucji". - Często słyszę, że nie tylko w Turcji, ale także u nas, w naszych rodzinach nie można otwarcie mówić o polityce bez popadania w wielkie kontrowersje - wskazał arcybiskup Monachium, uznając to zjawisko za "bardzo niepokojące".
 
Jego zdaniem obecnie kształtują się dwie tendencje: "z jednej strony społeczeństwo w stanie wrzenia, z drugiej ochłodzenie solidarnego współżycia", o którym papież Franciszek mówi jako o "globalizacji obojętności".
 
Projektowi zjednoczonej Europy brakuje - według niego - miłości i poczucia przynależności. - Zadaniem Europy jest tworzenie nowej kulturowej syntezy żywej wspólnoty. Europa zawsze miała taką zdolność, o czym papież przypomniał, odbierając [w maju br. - KAI] Nagrodę Karola Wielkiego - wskazał kard. Marx.
 
Stwierdził, że chrześcijanie powinni ponownie odkryć uczucia, miłość, mistykę. - Kto zna Jezusa Chrystusa, nie może już być fundamentalistą! Wielkie narracje Ewangelii, takie jak przypowieść o miłosiernym Samarytaninie czy Błogosławieństwa należą do kulturowego kręgu Europy, nie tylko do chrześcijan - zaznaczył przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

mazaga 09:16:43 | 2016-08-24
A mnie się ta wpowiedź podoba, nie widzę w niej zła. Święty JPII uparcie mówił: "ważne to co łączy, a nie co dzieli". W tym duchu szukajmy naszej europejskiej, człowieczej tożsamości.

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook