Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

W dniach 15-16 września br. w Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej "Arka" w Gródku nad Dunajcem, odbyło się 8. Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych zorganizowane przez Wydawnictwo WAM. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 30 diecezji oraz zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Katecheta".

 

 

 

 

 
Tegoroczne Spotkanie poświęcone było formacji katechetów świeckich. Główny temat spotkania zaprezentowany został w pięciu referatach: 
  • Katecheta świecki w społecznym odbiorze - dr Ewa Jancewicz (MSCDN, Płock)
  • Wypalenie nie tylko zawodowe katechety - ks. dr Artur Radacki MIC (KUL, Lublin)
  • Formacja intelektualna i rozwój dydaktyczny katechetów - ks. prof. UKSW dr hab. Stanisław Łabendowicz (UKSW, Radom)
  • Formacja ludzka katechetów - ks. dr Jerzy Smoleń (KUL, Lublin)
  • Formacja duchowa - ks. prof. KUL dr hab. Marian Zając (KUL, Lublin).
Podczas dyskusji uczestnicy kilkakrotnie potwierdzili wagę i aktualność zagadnienia jakim jest formacja katechetów świeckich. To specyficzna grupa nauczycieli, której początki pracy w polskiej szkole były bardzo trudne. Wielu z nich ma również niełatwe relacje z proboszczami, katechetami duchownymi i zakonnymi oraz rodzicami uczniów, chociaż większość katechizowanych bardzo wysoko ocenia kompetencje świeckich nauczycieli religii. Przedstawiciele obecnych Wydziałów Katechetycznych zauważyli potrzebę ujednolicenia modelu formacji katechetów świeckich we wszystkich polskich diecezjach, i wzbogacenie go o pomoc psychologiczną i kierownictwo duchowe.
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Przekorny 15:53:17 | 2009-09-22
A może ktoś pomyślał, że jednak katecheci świeccy to nie idioci i że można dać im trochę wolności w wyborze formacji. Że nie muszą wszyscy przychodzić na takie same konferencje na miernym poziomie i uczestniczyć w rekolekcjach, na których nie ma czasu na modlitwę, a z góry się narzuca co i kiedy powiedzieć Bogu. Katecheci świeccy to dorośli ludzie, często na wyższym, niestety poziomie duchowego rozwoju niż ich koledzy księża. I o wyższym często niż oni merytorycznym przygotowaniu.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook