Francja: narodowa pielgrzymka do Lourdes

Radio Watykańskie

„Z Bernadetą uczyń znak krzyża” – pod takim hasłem we Francji od 11 do 16 sierpnia trwa narodowa pielgrzymka do Lourdes. Jest ona organizowana już po raz 137 (od roku 1873) przez Zgromadzenie Augustianów od Wniebowzięcia, czyli księży asumpcjonistów, którzy animują nabożeństwa, organizują konferencje i nadają duchową dynamikę pielgrzymce. Bieżący rok jest dla nich rokiem szczególnym, gdyż świętują oni 200. rocznicę narodzin swojego założyciela, Emmanuela d'Alzona.

Tegorocznej pielgrzymce przewodniczy arcybiskup Lille, Laurent Ulrich, a jej hasłem jest zdanie: „Z Bernadetą uczyń znak krzyża”. Zdanie to nawiązuje oczywiście do objawień maryjnych w Lourdes i do faktu, że Matka Boża, zanim zaczęła rozmawiać z Bernadettą i zanim wyjawiła jej swoje imię, nauczyła ją znaku krzyża.

Jest to chyba największa pielgrzymka maryjna, jaka odbywa się we Francji. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, uczestniczy w niej blisko 10 tys. pielgrzymów, w tym około 4 tys. pracowników służby zdrowia (lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek, wolontariuszy). Obecnych jest również wielu chorych i niepełnosprawnych. To w dużej mierze dla nich zostało wynajętych osiem specjalnych pociągów, nazywanych „pociągami pielgrzymów” oraz trzydzieści autokarów, które wyruszyły 11 sierpnia, z różnych stron Francji do Lourdes.

Szczególnym akcentem tegorocznej pielgrzymki jest obecność osób ubogich, które z powodu braku środków finansowych, nie mogłyby pozwolić sobie na pielgrzymowanie do Lourdes. Dzięki hojności innych ponad 500 takich osób może tu być i modlić się, i jak mówią organizatorzy: „ich cicha obecność jest w sercu pielgrzymki, znakiem przesłania ewangelicznego”.

DEON.PL POLECA

Niestety, w trakcie francuskiej pielgrzymki narodowej do Lourdes doszło do przykrego incydentu. Jak podają agencje, z powodu alarmu bombowego zarządzono ewakuację z terenu sanktuarium około 30 tys. pielgrzymów. Jak podała policja, tamtejszy posterunek otrzymał informację o podłożeniu tam czterech ładunków wybuchowych, które miały być zdetonowane po południu. Po zarządzeniu ewakuacji wierni w milczeniu opuścili bazylikę i przyległe tereny. Dodatkowym problemem było wywiezienie przebywających tam tysięcy chorych i niepełnosprawnych. Alarm okazał się na szczęście fałszywy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francja: narodowa pielgrzymka do Lourdes
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.