Niemiecki Kościół wstrząśnięty zamachem

(fot. PAP/EPA/PETER KNEFFEL)

Politycy i Kościoły w Niemczech z zaniepokojeniem przyjęły wiadomość o kolejnym krwawym zamachu, tym razem w niedzielny wieczór w Ansbach.

 

Na obrzeżach terenu, na którym odbywał się festiwal Open Air, na skutek wybuchu bomby zginął prawdopodobny sprawca 27-letni Syryjczyk, któremu odmówiono prawa azylu w Niemczech. Abp Ludwig Schick z Bambergu, diecezji, na terenie której leży Ansbach powiedział, że jest "wstrząśnięty faktem, że także na tym terenie wydarzył się tak odrażający krwawy czyn".


Ogarniając modlitwą rannych abp Schick podziękował też policji i służbom porządkowym. Hierarcha poparł starania o dokładne wyjaśnienie powodów tego czynu. Przy okazji zwrócił uwagę, że należy poprawić opiekę psychologiczną i socjalną nad uchodźcami "zwłaszcza w przypadkach, w których znane są problemy psychiczne".

 

Abp Schick zaapelował też do wszystkich obywateli, aby nie dali się zastraszyć. - Wspólne rozmowy i rozmowa z Bogiem w modlitwie pomogą przezwyciężyć strach, a strach nie może wpływać na nasze życie i działanie, bo wywoła w społeczeństwie jeszcze większą niepewność i pozwoli zwyciężyć terroryzmowi - powiedział hierarcha.

 

- Bawaria przeżywa dni trwogi - zaznaczył premier Bawarii Horst Seehofer. Zwrócił uwagę, że po ataku siekierą na pasażerów pociągu w Würzburgu oraz po strzelaninie w monachijskim centrum Olimpia, Bawaria już po raz trzeci jest terenem straszliwych aktów przemocy. Seehofer wyraził współczucie rannym i poszkodowanym w tym brutalnym zamachu bombowym, a ich bliskim - siły wytrwania w trudnych chwilach. Dziękując za sprawną akcję siłom porządkowym wyraził jednocześnie nadzieję na szybkie wyjaśnienie motywów tego czynu z myślą o tym, że najwyższym priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców.

 

Według dotychczasowych informacji sprawca w Ansbach już dwukrotnie próbował popełnić samobójstwo. Jego wniosek azylowy został odrzucony przed rokiem. Od lata ub. roku pozostawał w mieście już nielegalnie, ale "za milczącą zgodą". Był znany policji z powodu różnych wykroczeń.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?