Zmarł abp Adam - prawosławny ordynariusz przemysko-nowosądecki

(fot. wikimedia.org / By me / CC BY-SA 2.5)

W wieku 90 lat w niedzielę w Sanoku (Podkarpackie) zmarł ordynariusz diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego arcybiskup Adam Dubec - poinformował PAP rzecznik diecezji ks. Julian Felenczak.

 
"Zmarł w sanockim szpitalu. Trafił do niego kilka dni wcześniej" - powiedział ks. Felenczak.
 
Rzecznik dodał, że uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę w Sanoku, gdzie mieści się siedziba diecezji. Będzie im przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa.
 
Abp Adam urodził się w 1926 roku w łemkowskiej rodzinie we wsi Florynka koło Grybowa w Beskidzie Niskim. W 1960 roku ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie; cztery lata później Chrześcijańską Akademię Teologiczną.
 
W 1964 roku święceń kapłańskich udzielił mu arcybiskup łódzki i poznański Jerzy Korenistow. Po święceniach pracował w parafiach w Wysowej Zdroju i Kalnikowie.
 
W 1966 roku został proboszczem w Sanoku; jednocześnie pełnił urząd dziekana dekanatu rzeszowskiego. Wraz z utworzeniem w 1983 roku prawosławnej diecezji przemysko-nowosądeckiej był jej ordynariuszem. W 1996 roku został podniesiony do godności arcybiskupiej.(
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook