Przy sanktuarium JPII powstanie Park Miłosierdzia

(fot. CentrumJPII / youtube.com)

Premier Beata Szydło i kard. Stanisław Dziwisz zasadzą 25 lipca drzewa w Parku Miłosierdzia, który powstanie na terenie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", przy Sanktuarium Świętego Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.


Z inicjatywą założenia Parku Miłosierdzia na pamiątkę wielkiego czasu dla Krakowa, Małopolski i Polski jakim są Światowe Dni Młodzieży 2016 i spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem, wystąpili leśnicy. Powstanie tego niezwykłego parku zapoczątkuje posadzenie sadzonek wiecznie zielonego drzewa, jakim jest cis pospolity (Taxus baccata L.).

 

Sadzonki, które zostaną posadzone w krakowskim Parku Miłosierdzia wyrosły z nasion pobłogosławionych przez papieża Benedykta XVI. Wyhodowali je leśnicy z Nadleśnictwa Syców na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

 

Nasiona pochodziły z blisko 800-letniego, najstarszego owocującego cisa w Polsce, rosnącego na terenie opactwa cystersów w Henrykowie koło Ząbkowic. Leśnicy zebrali nasiona z tego cisa i w 2012 roku, podczas ogólnopolskiej pielgrzymki leśników, zawieźli je do Watykanu, gdzie podczas audiencji generalnej papież Benedykt XVI je poświęcił. Wybór drzewa z którego leśnicy zebrali nasiona nie był przypadkowy. W 2000 roku Polskę odwiedził ówczesny kardynał Joseph Ratzinger. W ramach tej wizyty przebywał w henrykowskim opactwie cystersów, gdzie oglądał sędziwe cisy.

 

25 lipca 2016 roku o godz. 11.00 przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie drzewa posadzą: Prezes Rady Ministrów Beata Szydło, Metropolita Krakowski Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, Minister Środowiska Jan Szyszko, Minister Beata Kępa oraz leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie i wolontariusze.

 

Po zakończeniu sadzenia cisów w Parku Miłosierdzia zostanie odsłonięty i poświęcony pamiątkowy kamień z okolicznościową tablicą. Dwutonowy głaz w kształcie łzy, wydobyto ze stoków góry Wdżar w Kluszkowcach, położonej w paśmie przejściowym między Pieninami a Gorcami. Z wierzchołka góry o unikatowej budowie geologicznej m.in. ze względu na pokłady skały wulkanicznej - andezytu, roztacza się piękny widok na Beskid Sądecki, Pieniny, Tatry, Podhale, Orawę i Beskid Żywiecki, a więc te wszystkie krajobrazy, które Ojciec Święty Jana Paweł II tak bardzo umiłował. Głaz został zwieńczony miniaturą krzyża z Giewontu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook