ŚDM: w Krakowie rozpoczyna się Mercy Festival

Mercy Festival to rekolekcje i koncerty, które rozpoczną się w poniedziałek w Krakowie, potrwają tydzień i poprzedzą Światowe Dni Młodzieży. "To będą radosne, atrakcyjne duchowo, społecznie i muzycznie spotkania" - zapewnia koordynator wydarzenia Paweł Kisiel.

 

"Udało nam się sprowadzić na Mercy Festival (pol. festiwal miłosierdzia) pierwszoligowych artystów i ewangelizatorów doświadczonych w organizacji tego typu imprez" - powiedział PAP Paweł Kisiel.

 

Festiwalowe wydarzenia nie są płatne. "Każdy zainteresowany będzie mógł wstąpić do bazyliki Mariackiej na rekolekcje albo zatrzymać się przed sceną na Rynku Głównym, by posłuchać artystów" - zachęcał koordynator i zaznaczył: "To będą radosne, atrakcyjne duchowo, społecznie i muzycznie spotkania".

 

Miejscem festiwalowych wydarzeń mają być bazylika Mariacka i duża scena na Rynku Głównym. W bazylice odbędą się rekolekcje, a po nich koncerty uwielbienia; natomiast na Rynku odbędą się większe koncerty.

 

 

Rekolekcje w bazylice potrwają od poniedziałku do czwartku i złożone będą z dwóch etapów. Każdego wieczoru najpierw odbędzie się adoracja, msza św. i kazanie. W świątyni o kanonach wiary chrześcijańskiej powiedzą bp Grzegorz Ryś oraz dominikanie Adam Szustak i Tomasz Nowak. Później nastąpi część artystyczna - zagrają zespoły Owca i niemaGOtu.

 

Druga część festiwalu potrwa od piątku do soboty (22-24 lipca) na Rynku Głównym.

 

Koordynator szczególną uwagę zwrócił na koncert Jednego Serca Jednego Ducha, który odbędzie się na Rynku 23 lipca. Koncert ten od 2003 r., co roku w Boże Ciało, wykonują rzeszowscy artyści w parku Sybiraków w Rzeszowie. Jego pomysłodawcą był Jan Budziaszek, perkusista Skaldów. Pomysł na organizację koncertów udał się dzięki pomocy dwóch rzeszowskich księży - ks. Andrzeja Cyprysia i ks. Mariusza Miki.

 

W Krakowie przed publicznością wystąpi grupa w składzie m.in.: Jan Budziaszek (Skaldowie), Marcin i Lidia Pospieszalscy, Mate.O, Agnieszka Musiał, Katarzyna Bogusz, Hubert Kowalski (orkiestra), Tamara Przybysz, Paweł Dusza, Agnieszka Cudzich.

 

"Jednego Serca Jednego Ducha to największy koncert uwielbieniowy w Europie Środkowo-Wschodniej. Co roku gromadzi w Rzeszowie ok. 40 tys. osób" - powiedział Kisiel.

 

Zwrócił też uwagę m.in. na grupę New Life’m, która zaprezentuje swój repertuar 22 lipca. New Life’m to główny zespół polskiej sceny chrześcijańskiej ostatniego 30-lecia. Obecny skład formacji tworzą: Marcin Pospieszalski, Joachim Mencel, Piotr Jankowski i Robert Cudzich. Wokalistami byli m.in. Mietek Szcześniak i Natalia Niemen, obecnie dla grupy śpiewa Agnieszka Musiał.

 

Festiwal odbędzie się po polsku i po angielsku - w bazylice Mariackiej po polsku ma być msza św., natomiast nauki rekolekcjonistów, jak i najważniejsze fragmenty części artystycznej, zostaną przetłumaczone na język angielski. Występy na Rynku również będą miały anglojęzyczną wersję.

 

Mercy Festival poprzedzi ŚDM, ale - jak wskazał Kisiel - zachęcanie do uczestnictwa w spotkaniu z papieżem nie będzie celem festiwalu. "O tym, gdzie i kiedy są Światowe Dni Młodzieży, wszyscy wiedzą. My na Mercy Festivalu chcemy zainspirować wszystkich pięknem, które płynie z Ewangelii" - powiedział.

 

W jego ocenie dziennie w festiwalowych wydarzeniach uczestniczyć będzie minimum kilka tysięcy osób. Podczas ostatnich rekolekcji, prowadzonych przez o. Szustaka, do bazyliki mariackiej przyszło 5 tys. osób. "To było absolutne maksimum. Wszystkie miejsca były pozajmowane" - opowiadał koordynator.

 

Kisiel przewiduje też tysiące uczestników na Rynku. "Doświadczenia eventów na Rynku wskazują, że audiencja jest bardzo duża jeżeli mamy dobry poziom przekazu. Dodatkowo w weekend w Krakowie będą już młodzi ludzie, zjeżdżający na ŚDM" - mówił.

 

Mercy Festival organizują: bazylika Mariacka - parafialny komitet organizacyjny ŚDM, Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji pod kierunkiem bp. Grzegorza Rysia, artyści koncertu Jednego Serca Jednego Ducha i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 

Szczegółowy program:

 

18 - 21 lipca 2016: Rekolekcje w Bazylice Mariackiej

18:30 - Rekolekcje w ciszy
19:30 - Msza św. z kazaniem i konferencją: O. Adam Szustak OP., o. Tomasz Nowak OP.
Uwielbienie: Owca i niemaGOtu

 

22 - 24 lipca 2016: Uwielbienie (Rynek Główny w Krakowie, Scena pod Ratuszem)

Słowo:  bp Grzegorz Ryś, o. Adam Szustak OP., i. Tomasz Nowak OP.,

 

22 lipca 2016
17:30 New Life'm
20:00 Uwielbienie: Owca

 

23 lipca 2016
17:00 Exodus 15
20:00 Uwielbienie: Jednego Serca Jednego Ducha z Rzeszowa

 

24 lipca 2016
17:30 niemaGOtu
20:00 Uwielbienie: niemaGOtu

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook