Relikwie bł. Frassatiego w Warszawie od 16 lipca

(fot. By Luciana Frassati [Public domain], via Wikimedia Commons)

Od kościoła św. Dominika na Służewie rozpocznie się 16 lipca warszawski etap peregrynacji relikwii patrona Światowych Dni Młodzieży - bł. Piotra Jerzego Frassatiego. 

 
Ten świecki dominikanin, patron młodzieży i studentów, przez Jana Pawła II nazwany "człowiekiem ośmiu błogosławieństw" peregrynuje po Polsce od wtorku, 12 lipca. Relikwie będą w 10 miastach a ostatni etap tej wyjątkowej pielgrzymki to Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
 
"Bądźcie jak Frassati" - zachęca papież Franciszek w orędziu na zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. To jeden z impulsów, które sprawiły, że wyjątkowy relikwiarz - trumna z ciałem Błogosławionego - przyjedzie do Krakowa, podobnie jak w 2008 r. na spotkanie młodych w Sydney. Tym razem jednak w drodze do Krakowa relikwie odbędą unikalną pielgrzymkę po Polsce. Przez dwa dni - 16 i 17 lipca - będą przebywać w Warszawie - w kościele oo. dominikanów na warszawskim Służewie i w kościele akademickim św. Anny.
 
W słowie skierowanym do wiernych przed zbliżającą się peregrynacją kard. Kazimierz Nycz napisał: "Szczególnie serdeczne zaproszenie kieruję do młodzieży, studentów, wolontariuszy i wszystkich osób, które na różne sposoby włączają się w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży na terenie naszej Archidiecezji. Skorzystajmy z tej niepowtarzalnej okazji, aby w weekend bezpośrednio poprzedzający przyjazd pielgrzymów, pomimo wielu zajęć i zadań, zatrzymać się przy świadku Chrystusa. Zainspirujmy się jego przykładem i powierzmy nasze sprawy wstawiennictwu błogosławionego tercjarza dominikańskiego. Prośmy o dobre owoce spotkania w Krakowie i pielgrzymki papieża Franciszka do naszej Ojczyzny".
 
Frassati swoje powołanie realizował jako świecki dominikanin. Z tego właśnie powodu jego relikwie zostaną przywiezione najpierw do kościoła św. Dominika przy ul. Dominikańskiej 2 na warszawskim Służewie. Już teraz na placu przed kościołem dostępna jest plenerowa wystawa, prezentująca sylwetkę bł. Piotra Jerzego. Przygotowali ją świeccy dominikanie z tworzącej się przy klasztorze na Służewie nowej fraterni. Wystawa będzie dostępna do września.
 
Peregrynacja relikwii rozpocznie się na Służewie w sobotę, 16 lipca, uroczystą Mszą sprawowaną w południe z udziałem świeckich Zakonu Kaznodziejskiego. Po Mszy św. dominikanie zapraszają na konferencję o. Krzysztofa Pałysa OP pt. "Błogosławieni ubodzy w duchu, do nich należy Królestwo Niebieskie". Odbędzie się także nabożeństwo światła. Po południu, wieczorem i przez całą noc zaplanowano kolejne konferencje, Msze święte, nieszpory, czuwanie i możliwość cichej modlitwy przy relikwiach Frassatiego. Na Mszy sprawowanej przez abp. Henryka Hosera SAC oraz podczas wieczoru uwielbienia przy relikwiach zgromadzi się młodzież z Warszawy i osoby zaangażowane w organizację Dni w Diecezjach. Msza o północy będzie sprawowana w zgłoszonych intencjach, które można nadal nadsyłać na adres [email protected]
 
Przez całą będzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, a podczas niej odmawiany będzie różaniec z bł. Pier Giorgio Frassatim. O 6.00 rano zaplanowano jutrznię, a o 9.30 uroczysta Msza św. na zakończenie peregrynacji. 
 
W niedzielę, 17 lipca, trumna z ciałem błogosławionego przed południem zostanie przewieziona do kościoła akademickiego św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Również tam przez cały dzień będzie trwać modlitwa do patrona młodzieży. Tam zaplanowano trzy Msze św. - o 12.00 w intencji rodzin, o 15.00 i 21.00 akademicką. O godz. 18.00 przy trumnie z ciałem błogosławionego będą modlili się studenci z diecezji warszawsko-praskiej a przez całą noc będzie trwała cicha adoracja przy relikwiach.
 
18 lipca jego relikwie wyruszą w dalszą drogę do Lublina. 23 lipca dotrą do Krakowa, gdzie pozostaną do 31 lipca i będą obecne podczas Światowych Dni Młodzieży.
 
Szczegółowy plan pobytu relikwii bł. Pier Giorgio Frassatiego w Warszawie można znaleźć na stronie frassati.dominikanie.pl/warszawa i na facebooku pod adresem www.idz.do/frassati.
 
Pier Giorgio (Piotr Jerzy) Frassati urodził się w zamożnej włoskiej rodzinie w 1901 roku. Jego ojciec, Alfredo, był założycielem i właścicielem turyńskiej La Stampy. Swoje krótkie życie Pier Giorgio poświęcił czynieniu miłosierdzia. Nie tylko materialnie opiekował się biedakami, chorymi i opuszczonymi mieszkańcami miasta, ale także dbał o ich powrót do Boga i sakramentów. Jak zauważył papież Franciszek, "Frassati ofiarowywał potrzebującym o wiele więcej niż dary materialne: dawał samego siebie, poświęcał czas, słowa, zdolność słuchania".
 
Pier Giorgio był człowiekiem głębokiej modlitwy. W wieku 13 lat podjął praktykę codziennej Komunii świętej, co w tamtym czasie było wciąż jeszcze nowością w Kościele. Cechował się poczuciem humoru, niezwykłą skromnością i dystansem do siebie. Mimo że fałszował jak mało kto - śpiewał często i głośno. Był bardzo wysportowany; najbardziej kochał wspinaczkę górską i regularnie organizował z przyjaciółmi wyprawy na alpejskie szczyty. Świadomie wybrał życie osoby świeckiej, bo chciał w ten sposób być bliżej ludzi, którzy nie spotkali jeszcze Chrystusa.
 
Zmarł w wieku zaledwie 24 lat - zaraził się od jednego z podopiecznych chorobą Heinego-Medina. Święty Jan Paweł II nazwał go "człowiekiem ośmiu błogosławieństw", stawiając go młodym ludziom za wzór. To on beatyfikował Frassatiego w maju 1990 r. Jak stwierdzono podczas procesu beatyfikacyjnego, ciało Pier Giorgia mimo upływu lat nie uległo rozkładowi.
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook