Peru: zgromadzenia episkopatu zorganizowano w więzieniach

(fot. shutterstock.com)

Po raz pierwszy w swej ponad stuletniej historii członkowie Peruwiańskiej Konferencji Biskupiej rozpoczęli swe kolejne, 108. zgromadzenie zwyczajne nie w swej siedzibie, ale w więzieniach i szpitalach.

 

Nawiązując do ogłoszonego przez papieża Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia odprawili 6 lipca Msze święte na otwarcie obrad "w czterech znaczących miejscach miłości chrześcijańskiej": więzieniach i szpitalach w Limie.

 

Prawie 50 biskupów, tworzących episkopat tego południowoamerykańskiego kraju, udało się do dwóch więzień, w tym jednego dla kobiet oraz do Krajowego Instytutu Zdrowia Dziecka i szpitala św. Kamila. W każdej z tych placówek grupa biskupów sprawowała liturgię, aby - jak to ujęto w komunikacie zapowiadającym te wydarzenia - "dzielić z nimi [przebywającymi tam osobami] Miłosierdzie Ojca w tym Roku Jubileuszowym".

 

Oświadczenie episkopatu przypomniało, że Ojciec Święty, ogłaszając Jubileusz, poprosił, aby jego obchody "były prawdziwym spotkaniem z Miłosierdziem Bożym dla wszystkich wierzących". "Niech będzie to żywe doświadczenie bliskości Ojca, jakby się chciało dotknąć ręką Jego czułości, aby umocnić wiarę każdego wierzącego i aby w ten sposób to świadectwo stawało się coraz skuteczniejsze" - napisali biskupi Peru.

 

W tej sytuacji, myśląc o osobach chorych i pozbawionych wolności, Franciszek poprosił w swym dokumencie zapowiadającym Jubileusz, aby również one mogły uczestniczyć w tym wydarzeniu, przeżywając "z wiarą i radosną nadzieją tę chwilę próby, przyjmując komunię oraz uczestnicząc we Mszy św. i w modlitwie wspólnotowej.

 

108. zgromadzenie plenarne odbędzie się w siedzibie episkopatu w stolicy kraju i potrwa do 8 lipca. Głównym przedmiotem obrad jest omówienie bieżącej sytuacji społecznej kraju. Przewodniczącym Konferencji jest metropolita Ayacucho abp Salvador Piñeiro García-Calderón, a sekretarzem generalnym prał. Fortunato Pablo Urcey.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bazyli 00:50:59 | 2016-07-09
Miejmy nadzieję, że biskupi już tam zostaną. 

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?