Wyruszyła Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

(fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Na szlak wyruszyła pierwsza z grup 82. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. To Grupa 12 z położonego na północy archidiecezji Czarnkowa. Wszyscy poznańscy pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 15 lipca.

 

Jak zauważa w rozmowie ks. Tomasz Kulka, kapelan poznańskiej pielgrzymki, to pielgrzymkowi długodystansowcy, którzy startują trzy dni wcześniej niż grupy spod poznańskiej katedry.

 

- Mają też do pokonania najdłuższy dystans, bo aż ponad 380 km - zaznacza kapelan, przypominając, że tegorocznej pielgrzymce towarzyszy hasło: "Bądźmy świadkami miłosierdzia", a patronuje jej św. s. Faustyna Kowalska.

 

Najstarszym z pątników czarnkowskiej grupy jest 77-letnia Krystyna Olendzka, która pielgrzymuje po raz szósty. Wyznaje, że co roku niesie ze sobą tę samą, bardzo dla niej ważną intencję, prosząc o nawrócenie wnuków.

 

- Tak długo będę Pana Boga prosić, aż uproszę. A Matuchnie, kiedy w zeszłym roku dziękowałam, że dotarłam na Jasną Górę, powiedziałam: Ile razy mi pozwolisz, tyle razy jeszcze pójdę - opowiada.

 

Po raz drugi z Grupą 12 pielgrzymuje natomiast Paulina Witaszak, licealistka z Szamotuł. W ubiegłym roku niosła własne intencje i powierzone jej przez rodzinę.

 

- W tym roku poprosiłam o ogłoszenie w mojej parafii, że idę na pielgrzymkę i każdy, kto chciał, mógł napisać na kartce swoją intencję i mi ją powierzyć. Mam je wszystkie w kopercie niesionej w plecaku i odczytam je podczas pielgrzymki - wyjaśnia Paulina, która również uruchomiła w swoim telefonie aplikację Endomondo i włączyła się do akcji "Pomoc mierzona kilometrami". Każdy pokonany przez nią kilometr będzie więc przeznaczony na pomoc dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową.

 

Blisko 50-osobową grupę z Czarnkowa, do której, tradycyjnie już, na trasie dołączają mieszkańcy mijanych miejscowości, po raz pierwszy prowadzi wyświęcony w tym roku ks. Rafał Walid.

 

- Chodzę na Jasną Górę już od ośmiu lat. W drodze do Matki Bożej rodziło się także moje powołanie. Teraz zawierzam Jej moją kapłańską drogę - przyznaje ks. Walid dodając, że pielgrzymka daje wiele sił, by po powrocie z niej wejść w codzienność z entuzjazmem, energią i świeżością.

 

- Pozwala też na poznanie wielu wartościowych ludzi. Nawiązane podczas niej relacje są bardzo cenne, warto bowiem trzymać się ludzi, którzy pomagają nam trwać przy najważniejszych wartościach, przy Jezusie - zauważa.

 

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży tegoroczne pielgrzymkowe konferencje będą korespondowały z tematyką przygotowań do tego wydarzenia. Jak wyjaśnia ks. Rafał Pleszewa, ojciec duchowny wszystkich pątników, również w związku z przeżywanym Rokiem Miłosierdzia na szlaku rozważane będą uczynki miłosierdzia wobec duszy i wobec ciała, a także podejmowana będzie tematyka poszczególnych sakramentów.

 

- Chcemy w tym roku przede wszystkim uczyć się być radosnymi świadkami miłosierdzia dla wszystkich, których napotkamy w drodze - podkreśla ks. Pleszewa.

 

5 lipca ruszają na Jasna Górę kolejne grupy poznańskiej pielgrzymki: z Opalenicy, Kościana, Grodziska Wlkp. i Buku. 6 lipca rozpocznie ją oficjalnie Msza św. sprawowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego w katedrze w Poznaniu, a w następnych dniach wyjdą z kolei pielgrzymi z Leszna, Pudliszek i Gostynia.

 

Natomiast osoby, które z różnych przyczyn nie mogą wyruszyć na pątniczy szlak, ale pragną nie mniej głęboko przeżyć to wydarzenie, zaproszone są do udziału w tzw. pielgrzymce duchowej. Jej podstawą jest codzienny udział we Mszy św. w kolejnych poznańskich kościołach stacyjnych, w czasie których głoszone będą konferencje poświęcone tej samej tematyce co w grupach idących pieszo na Jasną Górę, a także modlitwa i osobista refleksja nad tematami i intencjami danego pielgrzymkowego dnia. 

 

Poznańscy pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 15 lipca, a dzień później wezmą tam udział w odpuście ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Niektórzy z nich powędrują jeszcze dalej - do Łagiewnik z Wielkopolską Pieszą Pielgrzymką "Od Miłosierdzia do Miłosierdzia". Wyruszy ona 10 lipca z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wlkp., przez Częstochowę, gdzie 16 lipca dołączą do niej pielgrzymi z archidiecezji poznańskiej, na koniec dojdzie do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

 

Szczegóły na www.pielgrzymka.archpoznan.pl.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook