"Wraz z Franciszkiem będziemy dziękować za chrzest Polski"

(fot. youtube.com)

Radość z możliwości wspólnego z papieżem Franciszkiem dziękczynienia za chrzest Polski wyraził dziś w Warszawie abp Stanisław Gądecki. Taki charakter będzie miała Msza św. sprawowana na Jasnej Górze 28 lipca - przypomniał przewodniczący KEP.


Abp Gądecki wskazał, że pobyt papieża w naszym kraju z okazji Światowych Dni Młodzieży przypada w bardzo ważnym okresie, jakim jest 1050. rocznica chrztu Polski oraz Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.

 

Wizyta Franciszka na Jasnej Górze uwypukla wątek pielgrzymki papieża do Polski jak i dziękczynienie za chrzest Polski - wskazał metropolita poznański. Dodał, że chrzest Polski nie był prostym przejściem od jednej religii do drugiej - od pogaństwa do chrześcijaństwa - bo kult pogański oznacza kult stworzenia, natomiast chrześcijaństwo oddaje kult boski jedynie Stwórcy. Wraz z chrztem Polski pojawia się potrzeba świadectwa aż do męczeństwa - zwrócił uwagę przewodniczący KEP.

 

Abp Gądecki zaznaczył, że wydarzenie sprzed 1050 laty oznaczało zarówno początek Kościoła na ziemiach polskich jak i początek narodu polskiego. Przyjęcie chrztu zaowocowało w dziejach wieloma wybitnymi męczennikami i wyznawcami jak o. Maksymilian Kolbe, ks. Jerzy Popiełuszko i s. Faustyna Kowalska.

 

- Jedyną instytucją o nieprzerwanej ciągłości jest Kościół. Podczas zaborów i okupacji nie było państwa polskiego, Kościół natomiast trwał - przypomniał abp Gądecki. Dodał, że Kościół w Polsce cały czas stara się towarzyszyć człowiekowi, także dziś gdy jedną z głównych pokus jest konsumpcjonizm, który sprawa, że człowiek przestaje interesować się kwestiami ducha.

 

Przewodniczący KEP podkreślił, że Kościół pozostaje rzecznikiem otwarcia na świat, zaś organizacja Światowych Dni Młodzieży w Polsce świadczy o tym, że Kościół uczestniczy procesie globalizacji miłosierdzia. - Kto wspiera ŚDM, ten przyczynia się do propagowania bardziej miłosiernego oblicza przyszłych pokoleń - wskazał abp Stanisław Gądecki.

 

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbędą się w ostatnim tygodniu lipca - od 26 do 31 - pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

 

Natomiast w środę, 20 lipca rozpoczną się spotkania w diecezjach poprzedzające wydarzenia centralne Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Dni w Diecezjach potrwają do poniedziałku, 25 lipca.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bazyli 12:53:34 | 2016-06-27
Chrzes Polski tyle przyniósł zysku kościołowi. Nie dziwię się, że dziękują za taki dobry interes.

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook