Kraków: otwarcie wystawy "Maria Mater Misericordiae"

Kraków: otwarcie wystawy "Maria Mater Misericordiae"
(fot. Renata Sedmakova / shutterstock.com)
KAI / ml

Wernisaż wystawy "Maria Mater Misericordiae" - jedynej oficjalnej towarzyszącej Światowym Dniom Młodzieży - odbędzie się w czwartek w Krakowie.

Przez ponad trzy miesiące w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie można zobaczyć ponad 90 dzieł, w tym niektóre po raz pierwszy prezentowane szerokiej publiczności.
- Dziś, miesiąc przed rozpoczęciem, inaugurujemy Światowe Dni Młodzieży, gdyż wystawa "Maria Mater Misericordiae" jest jedyną oficjalną wystawą towarzyszącą temu wydarzeniu - mówił dziś w Krakowie Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Obecny na konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie wystawy kard. Stanisław Dziwisz zaznaczył, że wystawa bardzo dobrze wpisuje się w program ŚDM. 
- Młodzież chce spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem, spotkać się ze sobą by modlić się wspólnie, ale równocześnie pragnie poznać kulturę polską - powiedział metropolita krakowski, który podkreślił, że dla polskiej młodzieży wystawa będzie okazją do obcowania z "dziełami należącymi do ludzkości".
"My odkryliśmy, że młodzi ludzie kochają piękno" - mówił dr Marcello Bedeschi o powodach, dla jakich w czasie ŚDM organizuje się podobne wystawy. Przewodniczący Fundacji Jana Pawła II dla Młodzieży przypomniał, że takie wystawy towarzyszą ŚDM od spotkania w Denver w 1993 r. 
- Młodzież traktuje wystawę jako czwartą katechezę, obok trzech tradycyjnych, w których weźmie udział w kościołach - mówił dr Marcello Bedeschi zaznaczając także, że wystawa jest formą podziękowania miastu, które gości ŚDM.
Włoski kurator wystawy prof. Giovanni Morello zaznaczył, że wystawa podzielona jest na pięć sekcji odwołujących się do wstawiennictwa Matki Bożej. Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć liczne przedstawienia Matki Boskiej w płaszczu opiekuńczym, Bogurodzicy karmiącej Dzieciątko, Matki Boskiej Czułej (Eleusy), Piety, czyli Marii Współodkupicielki opłakującej Jezusa zdjętego z krzyża i Marii Orantki, modlącej się w intencji wszystkich ludzi.
- Ta wystawa nie zamyka się w murach muzeum. Ta wystawa poza mury muzeum wykracza, ponieważ opracowaliśmy także mapę, która zawiera informacje o najważniejszych miejscach w Krakowie, gdzie znajdują się działa ukazujące Maryję Matkę Miłosierdzia - zwrócił uwagę prof. Piotr Krasny, polski kurator wystawy. 
Jak zaznaczył dyrektor Betlej, na wystawie znajdują się 94 dzieła pochodzące z 62 różnych instytucji wypożyczających - są to zarówno muzea, jak i kościoły i kolekcje prywatne. 
- Co ważne, niektóre z tych dzieł po raz pierwszy opuściły miejsce, gdzie są eksponowane np. włoskie muzea. Niektóre z tych dzieł w ogóle po raz pierwszy pokazywane są szerokiej publiczności - mówił dyrektor MNK.
Na wystawie znajdują się arcydzieła sztuki europejskiej tworzone od roku 1100 po wiek XVIII takich sławnych mistrzów, jak: Giotto di Bondone, Paolo Veneziano, Donatello, Luca della Robbia, Hans Memling, Andrea Mantegna, Albrecht Dürer, Lorenzo Ghiberti, Francisco Zurbarán, Peter Paul Rubens.
Dzieła na wystawie "Maria Mater Misericordiae" przyjechały do Krakowa m.in. z Muzeów i Biblioteki Watykańskiej, Pinakoteki Kapitolińskiej, florenckiej Galerii Uffizi, Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii czy Muzeum Historycznego w Rawennie. 
- Nie jest to zwykła wystawa, którą można by określić mianem prostej monografii, jest to wystawa problemowa, którą można podziwiać i tworzyć swoją własną narrację kierując się wskazówkami scenariusza. Jest to wystawa, którą można kontemplować na wiele różnych sposobów - mówił Andrzej Betlej, podkreślając jej wymiar duchowy ze względu na fakt, że towarzyszy ona Światowym Dniom Młodzieży. 
Dyrektor MNK dodawał, że należy pamiętać także o wymiarze estetycznym. - Możliwość dostrzeżenia szczegółów dzieł najwyższej klasy stanowi wielkie wyzwanie dla widza, ale i zachętę. Tę wystawę nie tylko warto obejrzeć, ale należy obejrzeć - mówił Andrzej Betlej.
Dla publiczności wystawa "Maria Mater Misericordiae" dostępna będzie w dniach 24 czerwca - 9 października 2016 w Sali Wystaw Zmiennych w głównym gmachu MNK przy al. 3 Maja 1. W czasie ŚDM (26-31 lipca) wystawę będzie można oglądać w godz. 10.00-20.00.
Honorowy patronat nad wystawą objął prezydent Andrzej Duda.
Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje wystawę "Maria Mater Misericordiae" we współpracy z watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży. Krakowska wystawa będzie nawiązaniem do tradycji prezentacji sztuki sakralnej organizowanych przy okazji Światowych Dni Młodzieży w prestiżowych muzeach miast, które są gospodarzami tych spotkań (Colorado History Museum w Denver, Metropolitan Museum w Manili, Royal Ontario Museum w Toronto czy Museo del Prado w Madrycie).

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kraków: otwarcie wystawy "Maria Mater Misericordiae"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.