Kanada: kard. Collins ubolewa nad legalizacją eutanazji

(fot. shutterstock.com)

Są dwie drogi - droga życia i droga śmierci. A między nimi jest ogromna różnica. Tymi słowami kard. Thomas Collins skomentował orzeczenie Sądu Najwyższego Kanady, legalizujące w tym kraju eutanazję i tzw. samobójstwo wspomagane. Podkreślił, że decyzja ta jest "fundamentalnie błędna".

 

Arcybiskup Toronto w długim liście ubolewa nad nowym prawodawstwem. Wskazuje, że taka śmierć jest przejawem braku szacunku dla człowieka i poszanowania jego godności. Nowe rozwiązanie dotknie przede wszystkim ludzi najsłabszych, jest też zamachem na sumienie tych osób i instytucji, które powołane zostały do tego, by leczyć. - Samobójstwo nie jest odpowiedzią na żaden rzeczywisty problem, z jakim musimy się zmierzyć - podkreślił kardynał.

 

Hierarcha wskazał także na trzy kroki, które powinny zostać natychmiast podjęte. Pierwszy to zapewnienie wszystkim Kanadyjczykom prawdziwego, medycznego towarzyszenia w sytuacjach poważnej choroby. Chodzi o dostęp do takiej opieki paliatywnej, w której ludzie ciężko chorzy i umierający byliby otoczeni miłością, a ich ból byłby redukowany za pomocą najlepszych dostępnych środków.

 

Po drugie o śmierci powinno się mówić szczerze, z użyciem terminów określających to, co rzeczywiście ma miejsce. Tymczasem przyjęty tam obecnie termin "pomoc medyczna w umieraniu" w rzeczywistości nie oznacza opieki lekarskiej, ale zabijanie. A po trzecie należy zapewnić wszystkim, którzy poświęcili swe życie leczeniu innych, że nie będzie się na nich wywierać presji, by zadawali śmierć powierzonym sobie pacjentom - podkreśla kanadyjski arcybiskup.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook