"To sprawa naszej wspólnej odpowiedzialności"

(fot. episkopat.pl)

W jubileuszowym roku 1050-lecia Chrztu Polski Gniezno jest celem wielu pielgrzymek. W sobotę 18 czerwca do św. Wojciecha przybyli członkowie Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich z archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej. Towarzyszył im Prymas Polski.


Wspólnie z pielgrzymami u Patrona Polski modlili się także klerycy i moderatorzy gnieźnieńskiego seminarium duchownego, kapłani opiekujący się stowarzyszeniem w parafiach oraz jego asystent kościelny i prezesi: ks. prał. Zygmunt Zaborowski z diecezji bydgoskiej oraz ks. kan. Tadeusz Nowak i ks. kan. Robert Nurski z archidiecezji gnieźnieńskiej. Przed Mszą św. wszyscy z Prymasem Polski odmówili modlitwę jubileuszową przed katedrą, a później wspólnie przeszli przez Bramę Miłosierdzia - Drzwi Gnieźnieńskie.

 

- Powołanie to sprawa naszej wspólnej odpowiedzialności - przypomniał w homilii abp Wojciech Polak, dodając, że poczucie tej odpowiedzialności, świadomość, że powołanie wzrasta i dojrzewa właśnie we wspólnocie Kościoła, konieczne są, aby można było na ten dar i łaskę Boga odpowiedzieć. Dlatego, powtórzył za papieżem Franciszkiem "macierzyństwo Kościoła wyraża się w wytrwałej modlitwie o powołania oraz przez oddziaływanie wychowawcze i towarzyszenie tym, którzy odczuwają Boże powołanie".

 

Prymas nawiązał też do obecnej sytuacji powołaniowej przyznając, że jeśli patrzeć na nią wyłącznie po ludzku, przez pryzmat statystyk, może ona być powodem do zmartwień.

 

- Trzeba nam jednak wszystkim, ode mnie jako biskupa poczynając, usiłować spojrzeć na tę sytuację w świetle tego, czego uczy nas Jezus, mówiąc do swych uczniów i przestrzegając ich, aby nie okazywali się ludźmi małej wiary - stwierdził dalej abp Polak odwołując się do czytanej Ewangelii i powtarzając raz jeszcze zawarte w niej wskazanie Jezusa: "starajcie się naprzód o królestwo Boże i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko, wszystko inne, będzie wam dodane".

 

- Czyż i nas samych, jak kiedyś swych uczniów, Jezus nie wzywa dziś właśnie do wierności Bogu, do szukania w naszym życiu królestwa Bożego i Jego sprawiedliwości i kierowania się właśnie nimi w naszym życiu? - pytał Prymas.

 

- Czy w ten sposób nie pragnie nam przypomnieć, że powołania rodzą się i będą się rodzić w żywej wspólnocie wiary, poczynając od tej rodzinnej, a na kościelnej kończąc - kontynuował.

 

- Czy nie pragnie wezwać nas nade wszystko do nawrócenia, do odważnego opowiedzenia się za Jego Ewangelią, do przyjmowania panowania Boga w naszym życiu? To właśnie radykalizm życia Bożego, którym żyjemy, ma moc pociągającą i przekonującą dla innych - stwierdził hierarcha, przypominając po raz kolejny, że dar nowych powołań rodzić się będzie w naszych wspólnotach tylko wtedy, gdy będą one rzeczywistym miejscem doświadczania miłosierdzia, troski o siebie nawzajem i o wszystkich, którzy naszej pomocy potrzebują.

 

W modlitwie powszechnej pielgrzymi modlili się w intencji kapłanów i wszystkich przygotowujących się do kapłaństwa oraz za młodzież, by potrafiła odpowiedzieć na Boże powołanie i nie kierowała się złudnym blaskiem świata. Pamiętano także o bp. Janie Tyrawie, ordynariuszu diecezji bydgoskiej, tamtejszych kapłanach oraz wszystkich, którzy modlą się, by nie zabrakło robotników w Winnicy Pana. W sposób szczególny członkowie stowarzyszenia podziękowali Prymasowi Polski, spełniając często powtarzaną przez niego prośbę o modlitwę i ofiarowując w jego intencji oraz w intencji Kościoła gnieźnieńskiego Mszę świętą.

 

Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich powstało w grudniu 1993 roku z inicjatywy śp. ks. Jana Tadycha. Po podziale archidiecezji gnieźnieńskiej i powstaniu diecezji bydgoskiej zdecydowano, że nad działalnością organizacji czuwać będzie wspólny dla obu diecezji zarząd. Każda osoba, która wstępuje do stowarzyszenia, przyjmuje na siebie określone obowiązki. Obejmują one nie tylko zobowiązanie do modlitwy w intencji powołań oraz pełnienie uczynków miłosierdzia w intencji dobrej formacji kandydatów do kapłaństwa. Bardzo ważne jest także dawanie świadectwa wiary w codziennym życiu. Dodatkowym sposobem wspierania powołań kapłańskich jest także pomoc materialna, której członkowie stowarzyszenia udzielają alumnom gnieźnieńskiego i bydgoskiego seminarium duchownego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook