Biskupi apelują o ograniczenie handlu w niedzielę

(fot. bibiphoto / Shutterstock.com)

O poparcie inicjatywy ustawodawczej ograniczającej handel w niedziele zaapelowali w specjalnym komunikacie biskupi metropolii górnośląskiej i archidiecezji katowickiej.

 

- Powinniśmy przyjąć odnośnie do niedzieli rozwiązania podobne jak w wielu nowoczesnych krajach Europy - piszą biskupi w udostępnionym KAI komunikacie. Będzie on odczytywany w kościołach w najbliższą niedzielę.

 

Autorzy apelu podkreślają, że inicjatywa ustawodawcza bierze w obronę około 1,3 mln osób, szczególnie kobiet, pracujących zawodowo w niedziele oraz dni świąteczne. Proszą też wiernych o poparcie działań Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i organizowali akcje zbierania podpisów. Komitet ten zarejestrowano w Sejmie 2 czerwca br. A jego działania zyskały poparcie związków zawodowych, w tym "Solidarności" oraz niektórych organizacji pracodawców i pracobiorców.

 

"Nie ulega wątpliwości, że stoimy przed nową szansą przeżywania niedzieli w całej wspólnocie naszego społeczeństwa jako dnia wzmocnienia sił i odpoczynku, odrodzenia zagubionych więzi rodzinnych i społecznych" - czytamy w komunikacie.

 

Autorzy apelu zaznaczają, że niedziela jest dniem zasadniczo wolnym od pracy w wielu krajach europejskich, m.in. w Austrii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Francji czy Wielkiej Brytanii.

 

Komunikat podpisali biskupi metropolii górnośląskiej - a więc ordynariusze diecezji gliwickiej, opolskiej i sosnowieckiej - oraz archidiecezji katowickiej.

 

W dołączonym do komunikatu zarządzeniu biskupi zwracają się do duszpasterzy by umożliwili wiernym zorganizowanie akcji zbierania podpisów pod projektem ustawy w niedzielę 26 czerwca br. i dni następne. Chodzi o wyznaczenie odpowiedniego miejsca do zbierania podpisów. Może nim być kancelaria parafialna lub inne pomieszczenia parafialne.

 

Zaznaczając, że zbieranie podpisów może potrwać około 3 miesięcy zalecają, by w kolejne wakacyjne niedziele informację o zbiórce podpisów włączyć do ogłoszeń duszpasterskich, ze wskazaniem miejsca umożliwiającego wiernym złożenie podpisu na deklaracji poparcia.

 

Wypełnione listy należy dostarczyć (przesłać) na adres: Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele 40-286 Katowice, ul. Floriana 7.

Przypomnijmy, że podczas ubiegłotygodniowego zebrania plenarnego KEP biskupi jednogłośnie poparli obywatelski projekt ograniczenia handlu w niedzielę. Z kolei w środę na konferencji prasowej abp Wiktor Skworc podkreślił, że problem pracy w niedziele dotyczy około 1,5 mln obywateli. "Ci ludzie są pariasami polskiej reformy gospodarczej" - mówił inicjator apelu, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

 

Wyraził przekonanie, że inicjatywa spotka się z dużym poparciem społecznym, bo bierze w obronę nie tylko pracujących w niedzielę, ale także samą niedzielę, jako wartość, która jest nam wszystkim bardzo bliska. "I to nie tylko jako wartość religijna, ale kulturowa, która przynależy do cywilizacji europejskiej" - powiedział metropolita katowicki.

 

Więcej informacji na www.wolnaniedziela.pl.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

ansowa1 11:47:36 | 2016-06-19
Sami sa  za  zakazem  to czemy  wy  ksieża obłudnicy   zarabiacie   przez  cały tydzien  nie  zbierjcie  składek  w   niedziele i  za  darmo  odprawiajce msze  w   niedziele  

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

paulek111 15:51:01 | 2016-06-17
Panie Bazyli, a czy dobro wiernych oraz dbałość o wartości nie tylko ewangeliczne, ale też ogólnoludzkie, jak rodzina, która umacnia się poprzez poświęcenie jednego dnia na chwile spędzone razem, przy wspólnym stole, to nie jest przypadkiem sprawa Kościoła?

Oceń 4 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 12:54:35 | 2016-06-17
Znowu wtykanie się kościoła w nie ich sprawy! Panowie w sukienach zajmijcie sie prowadzeniem nabożeństw i szukaniem Boga. Sprawy obowiązującego prawa zostawcie władzy świeckiej. 
Tak trudno zrozumieć, że nie należy sie wtrącać? A potem pytania .... dlaczego sądzisz, że kościół ładuje się w życie ludzi? Ano właśnie dlatego co poruszono w artykule.

Oceń 3 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 12:51:29 | 2016-06-17
Pownniśmy w ustawie zagwarantować dzień wolny od pracy w większej ilości miejsc i dla większej ilości zawodów. Np. taki ksiądz powinien odpoczywać w niedzielę i nie powinien prowadzić, żadnych nabożeństw. Kościoły w niedziele powinny być zamkniete!!! To jest czas dla rodziny, a nie czas do łażenia po kościołach!!!

Oceń 2 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kamila 12:29:33 | 2016-06-17
I nie dajmy się mamić opowieściom o spadku obrotów i zwolnieniach. Robię zakupy wyłącznie w tygodniu i stoję w kolejkach, bo z 10 kas czynne są dwie-trzy. Więcej pracowników będzie zatrudnionych w tygodniu, a co trzeba kupić to i tak kupimy.

Oceń 10 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?