"Stan kard. Macharskiego stabilny, ale poważny"

(fot. KSAF AGH Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH / Wikimedia Commons)

Stan kardynała Franciszka Macharskiego jest stabilny, ale nadal bardzo poważny - powiedział w poniedziałek zastępca rzecznika Archidiecezji Krakowskiej ks. Piotr Studnicki. Potwierdził, że kardynał jest nieprzytomny i utrzymywany w śpiączce farmakologicznej.

 

- Czas odgrywa tu niesłychanie ważną rolę. Dla ludzi wiary to przede wszystkim czas modlitwy - podkreślił ks. Studnicki. Dodał, że nie ma na razie żadnych nowych decyzji, co do dalszego leczenia kard. Franciszka Macharskiego. W szpitalu, w którym od niedzieli przebywa duchowny, nie są udzielane informacje na temat stanu jego zdrowia.

 

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w poniedziałek rano w Katedrze na Wawelu przewodniczył mszy św. odprawionej w intencji powrotu do zdrowia kard. Macharskiego.

 

- Rokowania zostawimy lekarzom. Wczoraj po południu kardynał wychodził z siostrami na przechadzkę do ogrodu, gdzie mieszka i na schodach wywrócił się. Potłukł się dość mocno, tak że stracił przytomność i w takim stanie go odwieziono na klinikę - powiedział dziennikarzom metropolita krakowski. - Tam się nim bardzo troskliwie zajęli, ale sytuacja jest poważna - przyznał.

 

- Ksiądz kardynał już tyle różnych rzeczy przeżył to i to przeżyje, mamy nadzieję. O to się modlimy, dlatego tu przyszliśmy do katedry, aby wspierać go również duchowo, a od strony medycznej bardzo się nim opiekują - zapewnił kardynał.

 

To już trzeci tak poważny upadek kardynała w ostatnich latach. W grudniu 2011 r. po upadku w mieszkaniu trafił do szpitala, gdzie przeszedł leczenie i rehabilitację, do podobnego urazu doszło w grudniu 2013 r. - kard. Macharski przewrócił się i złamał kość udową. Konieczna była operacja, którą przeprowadzono w krakowskim Szpitalu im. G. Narutowicza.

 

W niedzielę Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski poinformowało, że kard. Franciszek Macharski przebywa w szpitalu, a jego stan jest poważny. Według komunikatu, kard. Dziwisz udzielił mu sakramentu namaszczenia chorych i poprosił wiernych o modlitwę wsparcia. O modlitwę w intencji kard. Macharskiego zaapelował także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

 

- W imieniu Konferencji Episkopatu Polski zapewniam o duchowej łączności z kard. Franciszkiem Macharskim, metropolitą seniorem archidiecezji krakowskiej, który w tym czasie przeżywa ból choroby - napisał abp Gądecki w komunikacie.

 

89-letni kard. Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła. Przez wiele lat kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego. W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 23:12:20 | 2016-06-13
Panie,  otocz wyjątkową opieką tego wielkiego piewcę Bożego Miłosierdzia.

Oceń 10 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook