Watykan: zakończyły się obrady Rady Kardynałów

(fot. Paolo Bona / shutterstock.com)

Dalsze propozycje i rozważania dotyczące różnych urzędów kurialnych były głównym przedmiotem posiedzenia Rady Kardynałów w dniach 6-8 czerwca w Watykanie.

 

Obecnych było wszystkich 9 członków tego gremium, z tym że kard. Laurent Monsengwo Pasinya dotarł na miejsce już po rozpoczęciu obrad. Przez większą część spotkania uczestniczył w nim także papież Franciszek, który musiał je opuścić dziś przed południem, aby wziąć udział w środowej audiencji ogólnej.


Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SI oświadczył po posiedzeniu, że w dalszym ciągu, podobnie jak na poprzednich zebraniach, omawiano sprawy związane z różnymi urzędami Kurii Rzymskiej w kontekście przygotowywanej nowej konstytucji apostolskiej na ten temat. Tym razem dotyczyło to Sekretariatu Stanu, Kongregacji: Biskupów, Wychowania Katolickiego, Kościołów Wschodnich i Duchowieństwa oraz Papieskich Rad: ds. Kultury, Popierania Jedności Chrześcijan i ds. Dialogu Międzyreligijnego.

 

Według ks. dyrektora Ojcu Świętemu przekazano już w celu dalszego pogłębienia i ewentualnych konsultacji, jeśli uzna je za stosowne, wyniki dyskusji, toczonych na poprzednich sesjach. Dotyczyły one czterech innych Kongregacji: Nauki Wiary, Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Spraw Kanonizacyjnych oraz Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, jak również nowego urzędu "Caritas, Iustitia et Pax", który - jak już wcześniej zapowiadano - przejmie kompetencje obecnych Papieskich Rad: "Iustitia et Pax", "Cor Unum", Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz Migrantów i Podróżujących.

 

Wśród kryteriów, jakie uwzględniono w tych dyskusjach i refleksjach, były takie jak m.in. uproszczenie i harmonizowanie zadań różnych instytucji czy ewentualne formy decentralizacji władzy w stosunku do krajowych konferencji biskupich.

 

Na obecnym posiedzeniu komunikaty o dokonaniach swych urzędach przedstawili: koordynator Rady Gospodarczej - kard. Reinhard Marx i prefekt Sekretariatu ds. Gospodarki kard. George Pell; prefekt Sekretariatu ds. Komunikacji abp Dario E. Viganò opowiedział o reformie systemu komunikacji Stolicy Apostolskiej, o swych przemyśleniach w toku organizacji pracy nad tym nowym urzędem, nt. procesów produkcyjnych oraz o procesie integracji różnych instytucji, zwłaszcza Radia Watykańskiego i Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego w bieżącym roku. Rada Kardynałów wyraziła wdzięczność prefektowi i zachęciła go do do dalszego kroczenia tą drogą - oświadczył ks. Lombardi.

 

Z kolei kard. Sean O’Malley podał najnowsze dane nt. Działalności Komisji ds. Troski o Nieletnich i wprowadził zebranych w wymianę poglądów nt. papieskiego motu proprio "Come una madre amorevole", ogłoszonego 4 czerwca.

 

Postanowiono, że następne posiedzenia Rady Kardynałów w tym roku odbędą się w dniach: 12-14 września i 12-14 grudnia.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook