Do Polski przyjedzie patriarcha antiocheński

Do Polski przyjedzie patriarcha antiocheński
(fot. wikimedia.org / Υπουργείο Εξωτερικών / CC BY-SA 2.0)
PAP / ml

W drugiej połowie sierpnia wizytę w Polsce złoży patriarcha antiocheński Jan X. Odbierze doktorat honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, będzie przewodniczyć cerkiewnym obchodom Święta Przemienienia Pańskiego na Grabarce.

Wizyta, zorganizowana na zaproszenie zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy, odbędzie się w dniach 16-22 sierpnia. Uroczystości na Grabarce (Podlaskie), w najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium, odbywają się rokrocznie 18-19 sierpnia.
Patriarchat antiocheński zaliczany jest do tzw. patriarchatów apostolskich, znanych z tego, że na ich terenach nauczali apostołowie. Obejmuje kanonicznie terytoria Libanu i Syrii. - Zaproszenie, to wyraz podtrzymania duchowego dla Kościoła antiocheńskiego w jego dzisiejszym położeniu - podkreśliła w przesłanym PAP oświadczeniu kuria metropolitalna w Warszawie.
Dziewięć prawosławnych patriarchatów jest równych względem siebie, ale jest nieformalna, honorowa struktura ich ważności, np. przy ich wymienianiu w czasie uroczystości religijnych. Za "pierwszego wśród równych" (primus inter pares) uważany jest patriarcha (zwany też ekumenicznym) Konstantynopola Bartłomiej I, który gościł w Polsce kilka razy; m.in. pół roku temu poświęcił w Warszawie kamień węgielny pod budowę cerkwi Hagia Sophia.
Po patriarchacie w Konstantynopolu, kolejne są tzw. patriarchaty apostolskie: aleksandryjski, antiocheński i jerozolimski. Ich kolejność nie odpowiada jednak obecnym wpływom ani wielkości. Dużym autorytetem, głównie ze względu na liczbę wiernych, cieszy się też patriarchat rosyjski. Pozostałe, to patriarchaty: gruziński, serbski, rumuński i bułgarski.
Polska Cerkiew jest Kościołem autokefalicznym, czyli niezależnym i ma własne struktury administracyjne. Nie należy do żadnego patriarchatu.
W ostatnich latach przyjeżdżali do Polski na jej zaproszenie patriarchowie. Oprócz Bartłomieja I, także np. zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi patriarcha Cyryl, patriarcha jerozolimski czy aleksandryjski.
Patriarcha Antiochii i całego Wschodu Jan X przyjedzie do Polski po raz pierwszy. Jak informują w najnowszym numerze "Wiadomości Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego", kontakty polskiej Cerkwi z patriarchatem antiocheńskim sięgają II RP.
Współcześnie większość prawosławnych Bliskiego Wschodu mieszka w Libanie i Syrii, czyli na terytorium tego patriarchatu. W Libanie prawosławni stanowią ok. 10 proc. ludności, w Syrii przed wojną, która wybuchła w 2011 roku, prawosławni stanowili ok. 14 proc. obywateli.
Patriarchat składa się nie tylko z metropolii w tych dwóch krajach, ale ma również - podlegające mu - metropolie m.in. w Turcji, Iraku, Ameryce Północnej i Południowej.
Główną świątynią patriarchatu jest sobór Zaśnięcia Matki Bożej i Świętego Krzyża w stolicy Syrii - Damaszku. Siedzibą patriarchy jest też monaster Balamand w Libanie.
Według przywoływanych przez "Wiadomości Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego" źródeł arabskich, do patriarchatu antiocheńskiego należy ok. 12 mln wiernych na całym świecie.
DEON.PL POLECA




Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Do Polski przyjedzie patriarcha antiocheński
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.