"Żadna religia nie jest właścicielką transcendencji"

(fot. shutterstock.com)

"Żadna religia nie jest właścicielką transcendencji". Na takiej zasadniczej koncepcji opierać się będzie czuwanie międzyreligijne, zorganizowane w nocy z soboty 28 na niedzielę 29 maja w katolickim kościele św. Mederyka (Saint-Merry) w Paryżu.

 

Ta "Noc Święta"  -"Nuit Sacrée" - będzie spotkaniem refleksji i modlitwy z udziałem młodzieży chrześcijańskiej, żydowskiej, muzułmańskiej, hinduistycznej i buddyjskiej. Ma pobudzić i włączyć do dialogu między różnymi tradycjami religijnymi. Inicjatywę zaaranżował międzyreligijny ruch młodzieżowy Coexister, który powstał w 2009 r. po tym, jak doszło we Francji do napięć między wyznawcami różnych religii.


Czuwanie rozpocznie się wieczorem, o 19:00 i potrwa do samego rana, do 7:00. W tym czasie każda grupa będzie miała swoją własną przestrzeń, animując refleksję poprzez śpiew i muzykę z własnej tradycji religijnej. Chrześcijan będzie reprezentowała międzynarodowa wspólnota ekumeniczna z Taizé, założona w 1940 r. we Francji przez brata Rogera. Jej kanony, odznaczające się prostą melodią, są szeroko znane na całym świecie. Powtarza się w nich wielokrotnie krótkie teksty biblijne.


Ruch Coexister ma włączać młodzież w działania na polu dialogu, solidarności i pomocy między różnymi religiami i w ruchach obywatelskich. Dąży on do wzmocnienia koncepcji "aktywnego współistnienia", aby umożliwić każdemu życie w pełni swą tożsamością religijną, przyczyniając się w ten sposób do budowania społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i wzajemnie się szanującego. Obecnie ruch zrzesza ponad 2 tys. ludzi przynależnych do różnych religii. Działają oni w 25 grupach rozsianych po całej Francji.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

stos 22:56:35 | 2016-05-27
Jako,że w katolickiej jak by nie było świątyni oddawana będzie cześć pogańskim bożkom lub jak kto woli diabłom uprasza się miejscowych ojców jezuitów o pilną interwencję w tej sprawie u Franciszka.
Liczę na to,iz Deon.pl poprze tę inicjatywę a bałwochwalcy zostaną przepędzeni na cztery wiatry.

Oceń 27 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bonaventura 21:59:31 | 2016-05-27
Prosimy ojców jezuitów o komentarz.
Dobrze to czy źle ?

Oceń 18 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asyz 21:36:27 | 2016-05-27
PIERWSZE PRZYKAZANIE DEKALOGU
„Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! (...). Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył” (Wj 20, 2-5) "Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz" (Mt 4,10).

http://www.nonpossumus.pl/encykliki/KNW/dominus_iesus/wstep.php
Kongregacja Nauki Wiary Dominus Iesus
Deklaracja o jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła.

Pan Jezus przed wstąpieniem do nieba dał swoim uczniom nakaz głoszenia Ewangelii całemu światu i udzielania chrztu wszystkim narodom: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest będzie zbawiony; a kto nie uwierzy będzie potępiony» (Mk 16,15-16); «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata» (Mt 28,18-20; por. także Łk 24,46-48; J 17,18; 20,21; Dz 1,8).

Oceń 31 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook