Abp S. Tomasi sceptycznie o rokowaniach pokojowych

(fot. UN Geneva/flickr.com/CC)

Ukryte, lecz potężne interesy przemysłu zbrojeniowego to główna przeszkoda na drodze do osiągnięcia pokoju - uważa jeden z najbardziej doświadczonych dyplomatów papieskich, abp Silvano Tomasi.

 

Przez 13 lat był on stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy agendach ONZ w Genewie. W przyszłym tygodniu będzie on członkiem watykańskiej delegacji na szczyt humanitarny w Stambule. Na jej czele stanie kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin. Uczestników szczytu pozdrowi w wideoprzesłaniu papież.

 

Na trzy dni przed rozpoczęciem spotkania w Stambule w rozmowie z Radiem Watykańskim abp Tomasi wskazał na główną siłę napędową współczesnych wojen i konfliktów.

 

"O handlu bronią nie dyskutuje się w ogóle podczas politycznych rozmów pokojowych. Eksport broni stanowi bowiem istotny element gospodarki wielu krajów. A interesy ekonomiczne, nawet jeśli nie mówi się o nich otwarcie, decydują o przebiegu rokowań; mają one większy wpływ na postawy polityczne, niż publiczne deklaracje" - stwierdził dyplomata papieski.

 

Próbując znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd się bierze taki sposób postępowania, wyjaśnił, że z jednej strony na zewnątrz, publicznie mówi się o pokoju, koordynacji działań zmierzających do harmonijnego współistnienia. "Z drugiej strony natomiast są konkretne, realne interesy, sprzedaż broni i pieniądze na uzbrojenie. Dysponują nimi "The Lords of the war", czyli Panowie wojny, dla własnych celów albo dla realizacji interesów zleconych im przez inne kraje" - zauważył abp Tomasi.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ter 23:48:39 | 2016-05-21
Wreszcie ktoś to powiedział. To juz coś

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?