"Fundamenty UE są oparte na dorobku religijnym"

(fot. shutterstock.com)

"Fundamenty Unii Europejskiej są oparte na dorobku religijnym, kulturalnym i humanistycznym chrześcijańskiej Europy, której Polska jest bardzo ważnym elementem".

 
Słowa te powiedział ambasador Piotr Kaszuba w przemówieniu otwierającym w poniedziałek cykl imprez o charakterze historyczno-kulturalnym związanych z propagowaniem Polski w ramach obchodów Tygodnia Europy.
 
Ambasador Kaszuba przypomniał, że przed 1050 laty poprzez przyjęcie chrztu przez Mieszka I Polska weszła do kręgu cywilizacji i kultury chrześcijańsko-łacińskiej, a wartości wyznawane przez tę cywilizację stały się filarem naszej kultury i podstawą w budowaniu polskiego etosu. 
 
Przyjęta wówczas przez Polskę filozofia myśli chrześcijańskiej oparta na Dekalogu, na Starym i Nowym Testamencie, była nową wizją, wizją niemalże rewolucyjną, budowania społeczeństwa opartego na rodzinie i na pokoju, która to wizja jest również ważnym elementem w budowaniu polskiej współczesności. - Podjęta przed 1050 laty idea dążenia do autonomii opartej na sprawowaniu władzy cywilnej poprzez odwoływanie się do chrześcijańskich wartości sprawdziła się - stwierdził ambasador.
 
Podkreślił on, że właśnie dlatego w tej cywilizacji doszło do wypracowania idei praw człowieka, stworzenie opartego na demokracji państwa prawa, ustanowiono i rozwinięto zasady prawa międzynarodowego, rozwinął się ruch robotniczy i doszło do emancypacji kobiet - wszystkie powyższe idee mają swoje korzenie w chrześcijaństwie. 
 
Ambasador Kaszuba zwrócił uwagę na to, że w opartym na globalizacji XXI wieku jesteśmy świadkami ścierania się, również w Europie, nowych koncepcji budowania świata. W Polsce, podobnie jak w innych krajach tzw. Starego Kontynentu, prowadzimy debatę dotyczącą pozycji jaką należałoby przyjąć wobec nowych wyzwań. 
 
- Musimy wziąć pod uwagę, że miniony wiek XX pokazał nam jakie rezultaty może przynieść zastąpienie chrześcijaństwa niespójnymi, w tym przypadku nazizmem i komunizmem. Przyniosło to wiele cierpień i zniszczenia nie tylko Europejczykom - powiedział. W chwili obecnej, zdaniem ambasadora Kaszuby, choć stoimy na rozdrożu, społeczeństwo polskie zdaje sobie jednak sprawę, że wszelkie jego postawy powinny wynikać z ducha tolerancji zbudowanej na idei chrześcijańskiej. 
 
Piotr Kaszuba (1956) jest z wykształcenia prawnikiem. Z Ministerstwem Spraw Zagranicznych związany od 1992. Pełnił obowiązki konsula w Hadze i w Sztokholmie. Był ambasadorem w Słowenii. Od 2012 roku jest ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym w Wenezueli.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook