"W rodzinie budzi się wiara i dojrzewają powołania"

(fot. WAM)

To właśnie środowisko rodzinne jest pierwszym i najważniejszym miejscem, w którym budzi się i wzrasta Boże życie dzieci, w nim także rodzą się i dojrzewają powołania do życia kapłańskiego i zakonnego - napisał w odezwie przed święceniami kapłańskimi bp Andrzej Czaja.

 

14 maja święcenia prezbiteratu przyjmie 12 diakonów z diecezji opolskiej.

 

Opolski ordynariusz zaznaczył, że nikt nie może zastąpić rodziców w odpowiedzialnym i pięknym zadaniu przekazywania wiary chrześcijańskiej. - Wielkie postacie dziejów Kościoła, jak chociażby papieże ostatnich dziesięcioleci, zgodnie podkreślają, że religijna atmosfera domu rodzinnego, codzienna wspólna modlitwa, udział we Mszy św. i nabożeństwach był decydujący dla ich życia wiary i kształtowania się przyszłego powołania. To właśnie podczas liturgii chrztu św. rodzice przyrzekają wobec Boga i Kościoła, iż będą troszczyć się o Boże życie swojego dziecka i zapewnią jego ustawiczny rozwój. Czynią to przede wszystkim przez świadectwo własnego życia - podkreślił.

 

Hierarcha przypomniał, że w tym zadaniu rodzice nie są jednak zdani tylko na samych siebie, ale zawsze znajdują wsparcie w osobach duszpasterzy i katechetów, w grupach przyparafialnych i różnorodnych wspólnotach i ruchach katolickich. Zdaniem biskupa, szczególną okazją do budowania wiary młodego pokolenia będą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i poprzedzające je Dni w Diecezjach.

 

- Będzie to święto wiary młodego Kościoła, na które serdecznie zapraszam wszystkich młodych ludzi. Nie chodzi przy tym jedynie o spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem, które na pewno stanowić będzie kulminacyjny punkt Światowych Dni Młodzieży, ale również o udział w głoszonych katechezach, Mszach św. i nabożeństwach, koncertach, a nade wszystko o dzielenie się wiarą młodych ludzi przybyłych z różnych zakątków świata. Dlatego bardzo proszę rodziców, aby umożliwili młodzieży wyjazd na to wyjątkowe wydarzenie, z którego na pewno wrócą pełni entuzjazmu wiary - dodał.

 

- Nie pozwólmy się opanować pesymistycznym wizjom ani lękom przed wyolbrzymianymi zagrożeniami - przestrzegał bp Czaja - ale zaufajmy Bogu oraz instytucjom, które dołożą wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo dla tego wydarzenia". Opolski biskup zaprosił także wszystkich wiernych do udziału w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w czwartek 28 lipca br. w Częstochowie, podczas którego Ojciec Święty na Jasnej Górze odprawi Mszę św. dziękczynną z okazji 1050-lecia chrztu Polski.

 

- Raz jeszcze gorąco was proszę o modlitwę w intencji neoprezbiterów i wszystkich kapłanów oraz o błogosławione owoce Światowych Dni Młodzieży i o pokój na świecie - powiedział bp Andrzej Czaja.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook