Symbole ŚDM przybyły do diecezji tarnowskiej

(fot. youtube.com)

Krzyż ŚDM oraz Ikonę Salus Populi Romani uroczyście powitano dziś w Limanowej. Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży potrwa w diecezji tarnowskiej do 13 maja. Krzyż i ikona odwiedzą kościoły, ale także więzienia, DPS, szkoły i szpitale. Symbole ŚDM będą nawet płynąć z flisakami tratwą po Dunajcu.


Symbole przywiozła delegacja diecezji z Gniezna. Uroczyście powitano je na rynku. Później rozpoczęła się Msza św. w limanowskiej bazylice pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

 

- To był wzruszający widok, kiedy widzieliśmy jak wierni archidiecezji gnieźnieńskiej żegnali symbole. Teraz my możemy się przy nich modlić i zawierzyć Bogu. Poczujcie to - mówi Angelika Biernat, która była w delegacji diecezji tarnowskiej, która przywiozła symbole ŚDM do Limanowej.

 

W powitaniu symboli uczestniczyli młodzi, mieszkańcy Limanowej, kapłani, samorządowcy i motocykliści, którzy towarzyszyli podczas uroczystego przejazdu symboli.

 

Znaki ŚDM przybyły do diecezji tarnowskiej w drodze do Krakowa - mówił kustosz sanktuarium ks. Wiesław Piotrowski. Jak podkreślił, dla miasta i parafii to szczególne wyróżnienie, że peregrynacja rozpoczyna się w limanowskim sanktuarium przed cudowną figurą Matki Bożej Bolesnej, którą 50 lat temu koronował metropolita krakowski abp Karol Wojtyła.

 

W homilii bp Andrzej Jeż prosił młodych, by przyjęli krzyż z miłością. - Ten krzyż zostaje wam dziś przekazany, abyście nieśli go innym ludziom, zwłaszcza swoim rówieśnikom, którzy żyją z dala od Chrystusa - abyście im głosili, że warto żyć dla miłości, tej wielkiej i pięknej miłości, której uczy Chrystus - podkreślił.

 

Bp Jeż prosił, by młodzi przyjęli też Maryję jako przewodniczkę swojego życia. - Ponieście Jej matczyną miłość przez drugi znak Światowych Dni Młodzieży - Ikonę mówiącą o łasce ocalenia, którą Bóg tyle już razy w dziejach zsyłał przez swoją Matkę. Wszyscy zostaliśmy pod Krzyżem oddani pod opiekę Maryi. W Krzyżu i Ikonie dostrzegamy obraz Kościoła pielgrzymującego przez ziemię ku zbawieniu - mówił ordynariusz diecezji tarnowskiej.

 

W poniedziałek, 2 maja o godz. 9.00 odbędzie się w Limanowej Droga Światła, a o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. dla chorych, niepełnosprawnych oraz młodzieży. O godz. 15.00 rozpocznie się Godzina Miłosierdzia i Koronka do Bożego Miłosierdzia, po czym nastąpi pożegnanie symboli ŚDM w limanowskiej bazylice. Symbole ŚDM zagoszczą również o godz. 13.00 w Domu Pomocy Społecznej w Szczyrzycu, oraz w Szpitalu w Limanowej o godz. 14.00.

 

2 i 3 maja symbole odwiedzą m.in. więzienie Nowym Wiśniczu, szpital w Brzesku, wspólnotę Cenacolo w Porębie Radlnej, Dom dla Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowie, Duszpasterstwo Akademickie Tratwa oraz siostry karmelitanki w Tarnowie. Będą też w mieleckiej jadłodajni i na terenie niemieckiego obozu pracy w Pustkowie - Osiedlu.

 

Symbole ŚDM będą peregrynować po diecezji tarnowskiej do 13 maja. Spotkania modlitewne odbędą się w jedenastu okręgach duszpasterstwa młodzieży. Zakończenie peregrynacji zaplanowano w Tarnowie. Po diecezji tarnowskiej symbole podejmie wspólnota greckokatolicka.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook