Kościół prawosławny prosi o modlitwę w intencji chrześcijan

(fot. shutterstock.com)

Do modlitwy w intencji chrześcijan prześladowanych dziś w różnych częściach świata zachęcają wiernych biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP). W liście z okazji obchodzonej dziś w Kościołach wschodnich Wielkanocy, hierarchowie proszą też o modlitwę o jak najlepsze owoce Soboru Wszechprawosławnego.


Wśród tematów tego spotkania (które odbędzie się w dniach 18-27 czerwcu na Krecie - przyp. KAI) biskupi wspominają m.in. misję Cerkwi prawosławnej w dzisiejszym społeczeństwie oraz nadawanie autonomii lokalnym cerkwiom, kwestie dotyczące sakramentu małżeństwa i dialogu z innymi chrześcijanami.

 

"W czasie, kiedy w różnych częściach świata giną niewinni ludzie i prześladowani są chrześcijanie, a wśród nich także wierni Cerkwi Prawosławnej, wznieśmy naszą modlitwę za pokój całego świata i stałość świętych Bożych Kościołów" - apelują prawosławni biskupi. W tym kontekście przytaczają słowa św. Bazylego Wielkiego: "poprzez Zmartwychwstanie Chrystus zburzył plany niewiernych, runęły knowania wodzów i prawodawców narodu, Zmartwychwstanie zburzyło ich czarne zamysły i występne cele".

 

Zachęcają też wiernych do moralnego doskonalenia się, które pomoże zrozumieć wyzwania współczesności: podziałów, wrogości, konfliktów oraz wszelkiej niesprawiedliwości.

 

"Bądźmy gorliwi we wszystkim, o sprzyja rozwojowi naszego życia duchowego, budowaniu zdrowej prawosławnej rodziny i prawidłowemu wychowaniu dzieci i młodzieży w duchu Cerkwi prawosławnej" - czytamy w liście.

 

Liczbę polskich wyznawców prawosławia hierarchowie tego Kościoła szacują na 550-600 tysięcy. Inne źródła podają mniejszą liczbę wiernych. Największe wspólnoty prawosławnych żyją w województwie podlaskim - w Białymstoku oraz w południowo-zachodniej części województwa podlaskiego - Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Gródku, Michałowie.

 

Dziś wierni Kościołów wschodnich, w tym grekokatolicy i prawosławni, obchodzą Wielkanoc. Kościoły wschodnie posługują się kalendarzem juliańskim. Różnica wynika nie tylko z odmiennej rachuby czasu, ale też z kilku innych uwarunkowań, m.in. tego, że Święta Zmartwychwstania muszą przypadać po żydowskim święcie Paschy i po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, ale po 19 marca. Dlatego rozbieżność między zachodnio- a wschodniochrześcijańską datą uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego wynosi zwykle jeden lub 5 tygodni; a czasami obie daty się pokrywają.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook