Brazylia: maryjny szlak turystyki religijnej

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, patronki brazylijskiego stanu Minas Gerais, zostało ogłoszone najważniejszym punktem turystycznym tego stanu. Dokonał tego miejscowy gubernator Antônio Anastásia podczas uroczystości upamiętniającej 50-lecie konsekracji sanktuarium. Będzie ono jednym z punktów na powstającym w Brazylii maryjnym szlaku turystyki religijnej.


Gubernator Minas Gerais poinformował, że utworzy szlak turystyki religijnej „od Patronki do Patronki”, łączący stanowe sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej z narodowym sanktuarium w Aparecidzie. „Wierzę, że mamy tu do czynienia z kilkoma wartościami, które łączą sprawy duchowe z miejscem pielgrzymkowym oraz środowiskiem naturalnym. To są ważne wartości, których ochroną winny się zajmować władze publiczne” – podkreślił gubernator.

Érica Drumond, odpowiedzialna za stanowy wydział turystyki, po podpisaniu przez gubernatora dekretu uznającego sanktuarium maryjne za najważniejszy punkt turystyczny zauważyła, że ten akt publiczny posiada duże znaczenie, ponieważ jest zobowiązaniem dla administracji stanowej: „troska o sanktuarium staje się odpowiedzialnością władz publicznych”.

Maryjny szlak turystyki religijnej łączący dwa sanktuaria ma 600 km długości, przebiega przez 32 miasta, a na trasie jest do zwiedzania ponad 200 kościołów.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej zbudowane zostało w XVIII w. na wzgórzu na wysokości 1.746 m n.p.m. Usytuowane jest w odległości 48 km od stolicy stanu Minas Gerais Belo Horizonte. Czczona tam figura Matki Bożej Bolesnej została wykonana przez Alejadinho, najbardziej znanego artystę z okresu kolonialnego, tworzącego w stylu barokowym. Papież Jan XXIII ogłosił w 1958 r. Matkę Bożą Bolesną patronką stanu Minas Gerais. W 1956 r. Instytut Narodowego Dziedzictwa Historyczno-Artystycznego (IPHAM) wpisał sanktuarium wraz z całym kompleksem architektonicznym do rejestru zabytków narodowych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook