Prymas Polak o zakazie wystąpień dla księdza Międlara

(fot. PAP/Paweł Supernak)

Abp Wojciech Polak, prymas Polski, w wypowiedzi dla TVN24 stwierdził, że kościół jest miejscem, w którym należy głosić Ewangelię i tylko Ewangelię.


Ks. Jacek Międlar brał udział w sobotę w wydarzeniach związanych z okazji 82. rocznicy powstania ONR. Celebrował Mszę świętą z udziałem narodowców w białostockiej katedrze, gdzie wygłosił również homilię.


Jego zaangażowanie polityczne i przemówienia spowodowały, że otrzymał zakaz wystąpień publicznych, który obejmuje spotkania, pielgrzymki, a także działalność w mediach.


Prymas Polski przyjął jasne stanowisko wobec tej sprawy. W wypowiedzi stwierdził, że "Kościół nie jest miejscem, nie może być miejscem, w którym głosi się tego typu sytuacje podziałów, nienawiści czy złości". Przywołał przy tym oświadczenie abpa Gądeckiego, gdzie przewodniczący KEP wyraził podobne zdanie.


Zapytany o całkowity zakaz wystąpień dla ks. Międlara dodał, że jego przełożeni podjęli decyzje "jak najsłuszniejsze".


Prymas nie wskazał, czy duchownego powinny spotkać bardziej surowe konsekwencje.


- Nie mam takiego rozeznania. Wszystko zależy od rozeznania przełożonego (ks. Międlara - przyp. red.), który ma pełną wiedzę i na temat wystąpienia, i na temat całej postawy księdza - powiedział abp Polak.


*  *  *


Ks. Jacek Międlar CM otrzymał 19 kwietnia "całkowity zakaz jakichkolwiek wystąpień publicznych oraz organizowania wszelkiego rodzaju zjazdów, spotkań i pielgrzymek, a także wszelkiej aktywności w środkach masowego przekazu, w tym w środkach elektronicznych".


Msza święta oraz marsz, w których brał udział ksiądz Międlar, odbywały się z okazji 82. rocznicy powstania Obozu Narodowo-Radykalnego.


- Zero tolerancji dla ogarniętej nowotworem złośliwym Polski i Polaków. Zero tolerancji dla tego nowotworu. Ten nowotwór wymaga chemioterapii (...) i tą chemioterapią jest bezkompromisowy narodowo-katolicki radykalizm - mówił podczas mszy świętej ks. Jacek Międlar.


Na zakończenie ksiądz Międlar zaprosił wszystkich narodowców z ONR na wspólną pielgrzymkę z Młodzieżą Wszechpolską na Jasną Górę pod hasłem "Odnowić wszystko w Chrystusie".


Po mszy rozpoczął się marsz, którego uczestnicy skandowali m.in. takie hasła: "Młodzi, aktywni, radykalni, to my Polacy", "Idzie nowe pokolenie, niesie Polsce odrodzenie", "Precz z Unią Europejską", "Wielka Polska katolicka" czy "Żadnych wojen za Izrael". Śpiewali również: "My nie chcemy tu islamu, terrorystów, muzułmanów". Do Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie wykrzykiwali: "Jeden naród ponad granicami".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (19)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Menio 16:05:46 | 2016-04-26
Od czasu wybuchu nagonki z udziałem Gazety Wyborczej, brakuje mi katolikowi, włączenia Narodowców "naszej przyszłości narodu" i płatników naszych składek emerytalnych (reszta młodych "na zmywaku" na Wyspach i w Niemczech) w ŚDM i zaproszenia przez abp Gądeckiego, Kardynała Dziwisza i Prymasa Polski - ks. abp Polaka na spotkanie z Papieżem Franciszkiem. W duchu nauczania, miłości i w Roku Miłosierdzia. Jak bowiem Kościół polski - duchowieństwo i my katolicy mamy wprowadzić migrantów do kraju- jak tu są poniewierane nasze własne dzieci i kapłani?

Oceń 9 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kfranek 11:38:07 | 2016-04-26
Jesteś pastuchem nie pasterzem. Powinienes byc dumny z takiego księdza w swoich szeregach panie arcybiskupie

Oceń 14 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 23:05:08 | 2016-04-23
Zapytany o całkowity zakaz wystąpień dla ks. Międlara dodał, że jego przełożeni podjęli decyzje "jak najsłuszniejsze".

„"Kościół nie jest miejscem, nie może być miejscem, w którym głosi się tego typu sytuacje podziałów, nienawiści czy złości" .


Tyle tylko, że w wydarzeniu nie miały miejsca stawiane zarzuty.
Gdzie jest uzasadnienie decyzji? Gdzie jest słowo obrony przez poszkodowanego? Przecież to czysta  ideologia tussistowska
w wydaniu niektórych hierarchów. Takiego czegoś nie popieram.

Ps. Co robi Prymas Polski w antypolskiej telewizji stosującej cenzurę?
Stosowanie cenzury w polskim prawodawstwie jest zakazane.

Oceń 23 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 20:37:14 | 2016-04-23
Mąż stanu stoi ponad podziałami. 

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

r00000 14:05:10 | 2016-04-23
Poszukaj sam błędu w swoim wpisie. Znalazłeś? No, to "naucz się pisać po polsku a potem komentuj". Widzisz teraz jak łatwo o skompromitowanie siebie samego własnymi wpisami?

Oceń 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 02:40:32 | 2016-04-23
ONR to zdaje się katolicy najgorszego sortu skoro nawet na obrzeżach Kościoła oficjele nie chcą ich zaakceptować.

Oceń 25 12 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Macieek 00:26:49 | 2016-04-23
"kościół jest miejscem, w którym należy głosić Ewangelię i tylko Ewangelię"

W takim razie czemu politykierstwo uprawiane w stołecznym kościele wizytek przez platformerskich sługusów - Sowę, Seniuka i Lutra - nie spotkało się z żadną poważną reakcją?

Oceń 54 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rpikula 20:48:28 | 2016-04-22
Stary, naucz się pisać po polsku i wtedy zacznij się wypowiadać w imieniu rzekomwego obrońcy polskości. 

ONR i ks. Międlar szerzą mowę nienawiści i nie ma dla nich miejsca na ambonach. Jezus mówił - będziesz miłował. 

Oceń 17 62 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

paul789 19:50:00 | 2016-04-22
Czy Pan Jezus odrzucił by tych ludzi ? Jestem pewien że NIE!  Wy to robicie i uznaliście to za słuszne. Faryzeusze i uczeni w piśmie Boga w sercu nie macie. Ci źli narodowcy są obecni w kościele, byli obecni na marszu Zołnierzy Wykletych na którym składali wieńce i oddawali chołd pomordowanym Polakom. Widziałemich ich pod krzyżem. Wy uznaliście ich za wyjętych z Łaski Bożej. Kim wy jesteście ? Boże miej Nasz kraj w OPIECE

Oceń 61 18 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook