Arcybiskup gościem seminarium dla rabinów

(fot. http://www.erzbistumberlin.de/)

Katolicki arcybiskup Berlina Heiner Koch i żydowskie Kolegium Abrahama Geigera w stolicy Niemiec planują nawiązać bliższą współpracę, w tym również kontakty studentów.

 

- Interesującą sprawą będzie fakt, czy przypadkiem w pracy oświatowej nie będziemy mogli przybliżyć także elementów teologicznych - powiedział 19 kwietnia abp Koch podczas wizyty w rabinackim seminarium w Berlinie i podkreślił, że jest to bardzo ciekawa perspektywa.


Stołeczny metropolita był gościem istniejącego od 1999 roku Kolegium Abrahama Geigera jako pierwszy katolicki biskup w ogóle. Rektor placówki rabin Walter Homolka podkreślił, że cieszy się z możliwości "poznania katolickich kandydatów do kapłaństwa, którzy później, podobnie jak absolwenci kolegium rabinackiego, będą sprawowali duchową posługę w społeczeństwie, które potrzebuje świadectw ludzi religijnych". Spotkanie z abp. Kochem określił jako "rozmowę nacechowaną wielką wspólnotą intelektualną, emocjonalną i duchową". Podziękował też swemu gościowi za jego wielkie zainteresowanie pracą Kolegium oraz żydowskim kształceniem teologicznym.

 

Kolegium, które nosi imię rabina Abrahama Geigera (1810-74), jest pierwszą szkołą rabinacką, założoną na nowo po Szoah w Europie kontynentalnej. Kształci ono rabinów i kantorów dla wspólnot żydowskich w całej Europie, a także w USA i Afryce Południowej. Od pierwszej ordynacji w 2006 roku w Dreźnie uczelnię opuściło już 24 absolwentów - rabinów (kobiet i mężczyzn). Rektor Homolka jest jedną z czołowych postaci światowego judaizmu liberalnego, członkiem Światowego Związku Judaizmu Postępowego (World Union for Progressive Judaism).

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?