Episkopat: NIE dla karania kobiet za aborcję

(fot. ©episkopat.pl)

Polscy biskupi zajęli mocne i jednoznaczne stanowisko w dyskusji o możliwości karania kobiet za dokonanie aborcji. Zobacz komunikat podpisany przez cały Episkopat.

 

W związku z ostatnimi dyskusjami na temat zmian prawnych dotyczących aborcji, publikujemy fragment komunikatu z 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski dotyczący ochrony życia:

 

W związku z dyskusją o ochronie życia ludzkiego Konferencja Episkopatu Polski podkreśla, że życie każdego człowieka jest wartością podstawową i nienaruszalną. Jego obrona stanowi obowiązek wszystkich, niezależnie od światopoglądu. Biskupi zwracają się do ludzi dobrej woli, do matek i ojców, lekarzy i położnych oraz do stanowiących prawo, aby zgodnie z sumieniem stawali na straży ludzkiego życia. Dziękując świeckim angażującym się w ruchy, stowarzyszenia i federacje pro-life, pasterze Kościoła w Polsce proszą o solidarną współpracę w tej ważnej sprawie. Równocześnie oświadczają, że nie popierają karania kobiet, które dopuściły się aborcji. Te kwestie Kościół rozwiązuje w sakramencie pojednania, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego i normami etyczno-moralnymi. Uwarunkowania kobiety decydującej się na aborcję są złożone i zróżnicowane (por. Jan Paweł II, Evangelium Vitae, 59). Należy dołożyć wszelkich starań, by wobec zamiaru przerwania ciąży, każda kobieta była otoczona wszechstronną i życzliwą opieką oraz pomocą medyczną, materialną, psychologiczną i prawną.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (54)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

partyka.wojtek 23:25:30 | 2016-09-30
Nie umiem znaleźć logiki.
Czy w przypadku zabójstw, kradzieży, gwałtów, jazdy po pijaku, podpaleń Episkopat też jest przeciwny karaniu i zaprasza do konfesjonałów?
Te kwestie Kościół rozwiązuje w sakramencie pojednania, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego i normami etyczno-moralnymi. Uwarunkowania osoby decydującej się na powyższe czyny są złożone i zróżnicowane...

Oceń 25 30 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Anakin 11:39:53 | 2016-09-30
czy lekarka-ginekolog "dopuszcza się aborcji" dokonując ją? Będzie miała tez immunitet ze względu na płeć?

A poważniej. Czy prostytutka co pół roku wracająca z zabiegu z Czech jest wobec prawa ok?

Oceń 14 16 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Pola 14:32:55 | 2016-04-22
To po co wtrącacie się w ustawodawstwo i ogłaszacie komunikaty, którymi wywołujecie awantury poltyczne? Mało Wam władzy? Tak naprawdę macie problemy w relacjach z kobietami i dlatego trafiliście do stanu kapłańskiego. Powinniście się leczyć sadyści i socjopaci! Gdybyście mieli więcej empatii korzystalibyście ze środków, które Kościół ma do dyspozycji - modlitwa i post! A Wy obżartuchy i lenie chcecie bez wysiłku zaspokajać ambicje duszpasterskie - ze niby rząd ma za Was wszystko załatwić, a Wy już bez wyrzutów sumienia będziecie żreć i pławić się w luksusach zamiast modlić się i pościć, jak na pobożnego biskupa przystało. I oczywiście gdyby ta idiotyczna inicjatywa zaostrzania przepisów antyaborcyjnych weszła w życie nik tujż nie popełniłby aborcji. Nie byłoby podziemia aborcyjnego ani turystyki aborcyjnej do Czech, Niemiec i na Słowację, prawda?

Oceń 36 42 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Pola 14:22:39 | 2016-04-22
"Tutaj nie o życie chodzi, a o ideologię, w której pogardza się kobietą, stosuje się sadystyczne metody, zastępując tak naprawdę władzę nad człowiekiem wielkimi słowami, które jednak do sadyzmu się sprowadzają i do pogardy" (prof. Monika Płatek, UW):
http://polska.newsweek.pl/pis-i-kosciol-chca-zaostrzenia-prawa-aborcyjnego-beda-karac-lekarzy-,film,384412.html

Oceń 26 25 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 09:48:52 | 2016-04-22
@piotrpolmanski

rzeczywiściew świetlo Pana wypowiedzi przesadziłem, propozycja:
"Zapraszam do duszpasterstwa gdzie spotka się Pan  Poseł z osobami z chorobą Downa i wygłosi dla nich referat o tym, że w ich dramatycznej sytuacji powinni zostać bezpiecznie i legalnie abortowani."
nie odzwierciedla Pana poglądów.
wygłosi Pan referat
"Dlaczego uważam, że osoby z takim schorzeniem jak Państo mogą być wzależności od wyboru matki: urodzeni lub abortowani".

Oceń 13 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

k jar 05:37:50 | 2016-04-22
Problem nie istniejący w praktyce sądowej, gdyż praktycznie nie mamy od 1993 roku spraw, w którym skazano na bezwzględną karę więzienia matkę-aborterkę. Np. w 2010 roku skazano 45 osób z tytułu art. 152 i 153 kk, w tym tylko 4 na bezwzględne więzienie, reszta kara w zawieszeniu. W żadnym z tych przypadków nie chodziło o matkę, ale lekarza, personel pomocniczy oraz osobę, która wymuszała aborcję. Historycznie rzecz ujmując procesy, gdzie matka-aborterka szła do więzienia mieliśmy jedynie w okresie międzywojennym i były na tyle głośne, że wywoływały społeczny sprzeciw. Histeria wokół karania kobiet, które przerwały ciążę jest nieuzasadniona i nieracjonalna. Dmucha się na ogień, który nawet nie zapłonął i nikt go nie chce zapalić.

Oceń 16 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 21:09:10 | 2016-04-21
Drodzy Panowie,
kochajcie kobiety i bądźcie odpowiedzialni, nie stwarzajcie sytuacji, w której doszłoby do poczęcia dziecka, którego ojcem nie chcielibyście być i którego matce odmówilibyście wsparcia, ojciec powinien tak samo kochać dziecko od momentu jego poczęcia, jak i matka.
Piszę do Was to, co wiedzą ode mnie moi synowie. Widzę wokół siebie wielu świetnych mężczyzn i ojców, dlatego nie mam powodu, żeby być przeciwko mężczyznom. A ci, którzy piszą o karaniu kobiet może ich dobrze nie znają, nie szanują, może traktują je zbyt przedmiotowo .....  

Oceń 42 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 14:23:20 | 2016-04-21
@piotrpolmanski

Zapraszam do duszpasterstwa gdzie spotka się Pan  Poseł z osobami z chorobą Downa i wygłosi dla nich referat o tym, że w ich dramatycznej sytuacji powinni zostać bezpiecznie i legalnie abortowani.

Oceń 9 16 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

piotrpolmanski 14:18:00 | 2016-04-21
Ponieważ biskupi się powtarzają, to i  ja mogę

Przez ponad 20 lat wielokrotnie w tej sprawie się wypowiadałem i pisałem. Byłem wtedy w Sejmie i głosowałem za ustawą z 1993 roku, czyli tzw „aborcyjnym kompromisem”, który poparł wtedy Kościół hierarchiczny, a który także pozytywnie ocenił Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae” z 1995 roku.

Aborcja w Polsce jest generalnie zakazana i karalna, co wynika z zapisów kodeksu karnego. Dopuszczalne są jednak 3 wyjątki ujęte w ustawie z 1993 roku, kiedy lekarz może dokonać przerwania ciąży i nie ponosi za to odpowiedzialności karnej. Moim zdaniem to jest optymalne rozwiązanie. Z jednej strony nie zmusza nikogo, zwłaszcza katolika do dokonania aborcji, nawet w sytuacji zagrożenia życia matki. Z drugiej pozwala kobiecie w tych 3 trudnych moralnie przypadkach, decydować i nie zmusza jej bezlitosnym prawem do postawy heroicznej i rodzenia, np. w  przypadku ciąży z gwałtu, albo ciężkiego uszkodzenia płodu.

Biskupi chcą teraz ten kompromis złamać i apelują, aby prawo chroniące życie od poczęcia, zmuszało do rodzenia wszystkie kobiety, także w tych 3 dramatycznych sytuacjach, w których dotychczas same decydowały. Uważam, że naruszenie tego kompromisu byłoby błędem. Jestem ojcem 5 dzieci i z aborcją moja rodzina nigdy nie miała kłopotu. Jestem za ochroną życia, ale mój osobisty pogląd nie może stanowić prawa powszechnie obowiązującego wszystkie kobiety. Dlatego uważam dotychczasowe prawo za optymalne.

BerettaMolla, włoska lekarka została wyniesiona na ołtarze tylko dlatego, że to ona zadecydowała, że w chwili dramatycznego wyboru, poświęca w akcie miłości swoje życie, za życie swojego dziecka. Nie wolno heroizmu wymuszać prawem. Tu wybór należy do każdego z nas.

Oceń 45 11 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kamila 13:44:52 | 2016-04-21
A może by tak panowie (poniżej) podyskutowali o odpowiedzialności i karaniu ojców? O ile wiem, wypadek ciąży bez udziału mężczyzny wydarzył się tylko raz.

Oceń 32 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook