Pierwsza ekumeniczna podróż papieska

(fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT)

Wizyta Franciszka na Lesbos była pierwszą ekumeniczną podróżą papieską w historii - zauważa watykanista Luis Badilla na portalu Vatican Insider.

 

Jego zdaniem wcześniejsze podróże Pawła VI w 1964 r. i Franciszka w 2014 r. do Ziemi Świętej oraz Franciszka do Hawany w 2016 r. były jedynie spotkaniami ekumenicznymi z prawosławnymi patriarchami Konstantynopola i Moskwy.


Tym razem wizyta u uchodźców na greckiej wyspie była wspólnymi odwiedzinami papieża, patriarchy Konstantynopola i prawosławnego arcybiskupa Aten. Wszystkie etapy wizyty odbywali oni razem, tak jakby byli równoprawnymi członkami jednej delegacji - podkreśla Badilla.

 

Wskazuje, że w swych przemówieniach wszyscy trzej zawsze wypowiadali się w pierwszej osobie liczby mnogiej ("my"), aby wyrazić to, iż działają razem.

 

Badilla zaznacza, że po stronie watykańskiej unikano wszelkich symboli czy zasad stosowanych przy podróżach papieskich, które mogłyby sprawiać wrażenie odmiennego traktowania protokolarnego tych trzech hierarchów.

 

Zwraca także uwagę na to, że na Lesbos nie przyjechał prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos. Jego obecność bowiem siłą rzeczy nadawałaby wizycie papieża charakter państwowy, co kłóciłoby się z trójstronnym, ekumenicznym charakterem podróży.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook