"To było głębokie przeżycie duchowe"

(fot. PAP/Marek Zakrzewski)

Mocną stroną świętowania 1050. rocznicy Chrztu Polski na poznańskim INEA Stadion była oprawa muzyczna. Składał się na nią utworzony specjalnie na tę okazję 1050-osobowy chór oraz orkiestra pod kierunkiem Leopolda Twardowskiego, koordynatora muzycznego poznańskich obchodów jubileuszowych.

 

Chórzyści wykonali prawie 40 pieśni, które spotkały się z gorącym przyjęciem, a w prowadzone wielbienie żywo włączali się uczestnicy spotkania. Wokalistami byli członkowie Poznańskiego Wielbienia, którzy od 15 lat wspólnie organizują przedsięwzięcie o tej nazwie.

 

- To było dla mnie wielkie wyróżnienie stanąć na tej scenie. Czuję, że w moim życiu świętowanie jubileuszu okazało się dobrym momentem na rzeczywiste odnowienie w sobie przeżywania wiary - przyznaje w rozmowie z KAI Kasia Aszyk od 14 lat związana z Poznańskim Wielbieniem.

 

- Pamiętam pierwsze spotkania formacyjne sprzed kilkunastu lat w małej grupce muzyków i nasze rozmowy o tym, jak w Stanach organizuje się wielbienia na stadionach. Już wtedy marzyliśmy, żeby oddać chwałę Bogu w ten sposób i po latach te marzenia się ziściły - mówi Kasia Aszyk.

 

Wśród członków 1050-osobowego chóru dominowali mieszkańcy Poznania i Wielkopolski, ale współtworzyły go również grupy chórzystów z całej Polski, m.in. z Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Ostrowa Wielkopolskiego, a także polonia z Londynu. Byli wśród nich zarówno zawodowi śpiewacy, członkowie różnych amatorskich chórów i scholi, ale też takie osoby, które nigdzie publicznie nie śpiewają, a chciały w ten sposób włączyć się we wspólne świętowanie.

 

- Ten śpiew na stadionie razem w innymi chórzystami był dla mnie głębokim duchowym przeżyciem - wyznaje Joanna Linka, jedna z chórzystek z podpoznańskiego Puszczykowa. - To była modlitwa przez śpiew. Śpiewając czułam, że podwójnie się modlę - dodaje jej koleżanka Dorota Kutschenreiter.

 

Obecnie na poznańskim INEA Stadion rozpoczął się kolejny muzyczny akcent jubileuszowego świętowania, kończący zarazem trwające od 14 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu centralne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.

 

Jest nim musical "Jesus Christ Superstar". Produkcję tę przygotował specjalnie na tę okazję Teatr Muzyczny w Poznaniu, a w roli głównej występuje Marek Piekarczyk. Musical ten, przedstawiający ostatni tydzień z życia Jezusa Chrystusa, miał premierę na Broadwayu w 1971 r. i od tego czasu zagrano go w 42 krajach świata. Doczekał się też dwóch ekranizacji filmowych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?