Grecja: arcybiskup Aten przybył na Lesbos

(fot. shutterstock.com)

Prawosławny arcybiskup Aten Hieronim II przybył już 15 kwietnia na Lesbos, gdzie jutro spotka się z papieżem Franciszkiem i patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem. W towarzystwie premiera Grecji Aleksisa Ciprasa odwiedzą oni znajdujący się na tej greckiej wyspie na Morzu Egejskim obóz dla przebywających tam uchodźców, spożyją z nimi obiad i będą się za nich razem modlić.

 

"Mamy nadzieję, że inicjatywa ta będzie w stanie obudzić sumienia w tej sprawie" - powiedział wkrótce po wylądowaniu na lotnisku na wyspie zwierzchnik prawosławnego Kościoła Grecji (Hellady). Dodał, że uczestnicy jutrzejszego spotkania są powołani "do umiędzynarodowienia tego problemu, gdyż jest to sprawa nie tylko Grecji lub Europy, ale wszystkich ludzi".

 

Po rozmowach z przedstawicielami miejscowych władz i sił porządkowych arcybiskup po południu rozdzieli artykuły pierwszej potrzeby wśród różnych obecnych na miejscu organizacji pozarządowych, niezbędne do przyjęcia i utrzymania blisko 2,5 tys. uchodźców przybyłych na Lesbos w ostatnich miesiącach.

 

Około godziny 20.00 czasu miejscowego na wyspę przyleci patriarcha Bartłomiej, jutro natomiast o 10.15 obaj hierarchowie prawosławni wraz z premierem Ciprasem powitają w stolicy wyspy - Mitylenie - Ojca Świętego i towarzyszące mu osoby.

 

Dziś wieczorem Hieronim i Bartłomiej spotkają się prywatnie, aby spróbować unormować napięte od pewnego czasu stosunki między Atenami a Konstantynopolem. Według greckich źródeł kościelnych obaj zwierzchnicy będą też omawiać sprawy przyszłego Soboru Wszechprawosławnego, który w czerwcu br. ma się odbyć na największej greckiej wyspie Krecie. Kościół Grecji początkowo zapowiadał, że nie weźmie udziału w tym największym zgromadzeniu świata prawosławnego od ponad 12 wieków ze względu na zerwanie w ub.r. wspólnoty eucharystycznej między Patriarchatami Antiocheńskim i Jerozolimskim. Obecnie jednak wydaje się, że delegacja z Aten przybędzie na Kretę.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook