Lwów: obchody 360-lecia ślubów króla Jana Kazimierza

(fot. shutterstock.com)

Katedra lwowska, w ponad sześćsetletniej swej historii, była świadkiem wielu ważnych dla naszego Narodu wydarzeń. Jednym z najważniejszych faktów są bez wątpienia Śluby Króla Jana Kazimierza, złożone przed czczonym we Lwowie wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej - powiedział 9 kwietnia abp Mieczysław Mokrzycki witając gości z Ukrainy i Polski.

 

Uczestniczyli oni w uroczystej Mszy św. z okazji 360-lecia ślubów, której przewodniczył i wygłosił homilię abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

 

- Jako spadkobiercy ślubów królewskich, stajemy ponownie we Lwowie aby potwierdzić, iż naszą Królową jest Matka Syna Bożego, Najświętsza Maryja Panna. Czynimy to w czasie, kiedy Ojczyzna i świat potrzebuje świadectwa wiary, nie tylko płynącego z deklaracji ale przede wszystkim z postawy życia - zaznaczył abp Mokrzycki.

 

Na wzór króla Jana Kazimierza obaj hierarchowie podczas Mszy św. zawierzyli swoje Kościoły Matce Bożej Łaskawej. - Dzisiaj idąc królewskim śladem, przyszliśmy do Ciebie, w równie trudnym czasie, kiedy wojna, bieda i niesprawiedliwość dotyka kolejny raz twoich poddanych. Przywiodła nas nadzieja i pokaleczona miłość bliźniego. I w takim oto czasie, wołamy za błogosławionym Jakubem Strzemię, Twoim wielkim czcicielem, a naszym Patronem - "Okaż się Matką!" - mówił klęcząc abp Mokrzycki.

 

Metropolita częstochowski, abp Depo dodał: "Spójrz Królowo również i na nas, przybyłych z Polski". Zaznaczył, że obecni w lwowskiej katedrze pielgrzymi reprezentują wszystkie stany, jak wtedy kiedy Król Jan Kazimierz upadł przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej. - Przybywamy pełni troski o nasz dom, któremu na imię Polska i prosimy, natchnij nas, abyśmy byli jedno, napełnij nas duchem odwagi w obronie najwyższych wartości - powiedział arcybiskup.

 

Abp Mokrzycki podkreślił, że ponowne ślubowanie w lwowskiej katedrze ma miejsce w Nadzwyczajnym Roku Jubileuszowym Miłosierdzia Bożego oraz w 25. odnowienia struktur Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie. Temu była poświęcona też międzynarodowa konferencja naukowa w Lwowskiej Kurii Metropolitalnej zorganizowana przed Ośrodek Badań nad Historią i Tradycją Metropolii Lwowskiej obrządku łacińskiego.

 

Podczas Mszy św. abp Mokrzycki poświęcił też poznańską kopię obrazu Matki Bożej Łaskawej oraz mościską kopię Matki Bożej Częstochowskiej.

 

Po zakończeniu liturgii sekretarz stanu i szef gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy, Adam Kwiatkowski odczytał list głowy państwa polskiego, a marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski ogłosił uchwałę Senatu w 360. Rocznicę Ślubów Lwowskich.

 

W sobotę odbyło się przyjęcie w Kurii Metropolitalnej z udziałem duchowieństwa, polskich parlamentarzystów i przedstawicieli gabinetu prezydenta RP, reprezentanci świata nauki i miejscowych organizacji polskich.


Chór i Orkiestra Kameralna NICOLAUS z Kraczkowej koło Łańcuta uświetnili liturgię a wieczorem w katedrze lwowskiej Chór i Orkiestra Kameralna z Polski dała koncert pt. "Z muzyką Jasnogórską w Hołdzie Pani Łaskawej".

 

W uroczystościach w lwowskiej katedrze uczestniczyli m.in. ambasador RP w Kijowie, Henryk Litwin i konsul generalny RP we Lwowie, Wiesław Mazur. Na Mszy św. byli też: biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej, Benedykt Aleksijczuk z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, władze ukraińskie, m. in. wicewojewoda lwowski oraz arcybiskup lwowski i sokalski Dymytrij Rudiuk z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kjowskiego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook