Bp Muskus: nie rozważamy rezygnacji z Brzegów

(fot. youtube.com)

Nie możemy mówić o rezygnacji z organizacji spotkania papieża z młodzieżą w Brzegach, bo taki wariant nie jest rozważany. Plan B będzie istniał tylko wtedy, gdy nastąpi jakiś kataklizm, który uniemożliwi wejście na tamtej teren - powiedział dziś dziennikarzom bp Damian Muskus. 

 
Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 odniósł się w ten sposób do uwag raportu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB).
 
W raporcie zwrócono uwagę na nieprawidłowości, które mogą stanowić narażenie zdrowia i życia uczestników Światowych Dni Młodzieży, jeśli część wydarzeń zostanie zorganizowana w Brzegach pod Wieliczką.
 
Bp Damian Muskus podczas briefingu zorganizowanego w Krakowie dla dziennikarzy powiedział, że raport Rządowego Centrum Bezpieczeństwa nie jest dla strony kościelnej zaskoczeniem.
 
- Informacje zawarte w raporcie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotarły do nas natychmiast po jego przygotowaniu, a więc był on nam znany co najmniej od 20 marca - powiedział biskup.
 
Zdaniem bp. Muskusa, raport RCB nie neguje Brzegów jako miejsca centralnego spotkania, natomiast stanowi materiał roboczy dla rządu i odpowiednich służb, które mają za zadanie jego przeanalizowanie i znalezienie rozwiązań na istniejące problemy.
 
- Bo, że problemy na Brzegach istniały, wiedzieliśmy od początku, już w chwili wyboru tego miejsca na spotkanie z papieżem Franciszkiem - podkreślił bp Muskus.
 
Zaznaczył, że jest jeszcze wiele do zrobienia, ale "na szczęście mamy jeszcze cztery miesiące czasu, by podjąć te trudne kwestie i doprowadzić do ich rozwiązania".
 
Na pytanie, czy strona kościelna po uwagach raportu RCB rozważa zmianę miejsca organizacji wydarzeń na Campus Misericordiae w Brzegach na inne, bp Muskus odpowiedział: "Nie mamy planu B. Plan B będzie istniał tylko wówczas, gdy nastąpi jakiś kataklizm, wielka powódź, która uniemożliwi wejście na tamtej teren".
 
- Ale podejrzewam, że w sytuacji obfitych opadów również Błonia nie będą wyglądały atrakcyjnie, tak jak każde inne miejsce, które potencjalnie mogłoby być miejscem spotkania - dodał krakowski biskup pomocniczy.
 
Na pytanie, co skłoniłoby stronę kościelną do rezygnacji z organizacji spotkania papieża z młodzieżą w Brzegach, bp Muskus zaznaczył, że "nie możemy mówić o rezygnacji, bo nie jest taki wariant rozważany".
 
- Powtarzam: jedynie w przypadku klęski żywiołowej bylibyśmy w stanie rozważać inną lokalizację, natomiast jeśli ten warunek nie zostanie spełniony - nie mówimy w ogóle o zmianie decyzji - podkreślił koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
 
Światowe Dni Młodzieży w Polsce odbędą się w dniach 26-31 lipca br. Według szacunków, na spotkanie z papieżem Franciszkiem przybędzie do Krakowa około 2 mln pielgrzymów.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

AS21_L3 07:47:49 | 2016-04-05
A dlaczego biskup nie rozaża innego miejsca a no pewnie dlatego, że ma podpisane umowy z karami umownymi i tylko klęska żywiołowa nie pociąga strony kościelnej do odpowiedzialności z tytułu siły wyższej. Czyli chodzi o kasę, czyli kasa jest ważniejsza niż bezpieczeństwo ludzi. A jesli dojdzie do jakiegoś fatalnego zdarzenia i okaże się, że nie da się ludzi ewakuować co wtedy na to powie biskup? Weźmie odpowiedzialność? Nie, wtedy to służby będą winne, policja, każdy inny tylko nie biskup. Brawo, bezpieczeństwo bezpieczeństwem a kasa to kasa.

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook