Finlandia: powstała nowa parafia katolicka

(fot. By Niera (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

Pierwsza katolicka parafia powstała w regionie administracyjnym Sawonia Północna we wschodniej części Finlandii. W tym liczącym 5,4 mln mieszkańców i zdominowanym przez luteran państwie skandynawskim jest zaledwie 13 tys. katolików.

 

Nowa parafia pw. św. Józefa znajduje się w stolicy Sawonii Północnej, Kuopio.

 

Proces tworzenia tej wspólnoty zaczął się trzy lata temu. W listopadzie 2013 r. Kościół ewangelicko-luterański sprzedał katolikom swój stary kościół w dzielnicy Männistö. Ordynariusz obejmującej całą Finlandię diecezji Helsinki bp Teemu Sippo ustanowił w nim katolicką kaplicę, podporządkowaną parafii św. Olafa w mieście Jyväskylä.

 

W 2014 r. została ona konsekrowana jako kościół pw. św. Józefa, stając się pierwszą świątynią katolicką we wschodniej Finlandii w czasach nowożytnych. Nadal jednak była tylko kościołem filialnym parafii w Jyväskylä.

 

W końcu 19 marca br. bp Sippo erygował w Kuopio parafię. Z tej okazji odprawił w kościele św. Józefa uroczystą Mszę św. Posługę w nowej parafii sprawować będzie dwóch księży: Francisco García z Dominikany, który dotychczas pracował w parafii w Jyväskylä, oraz Matthew Azzopardi z Malty, do tej pory pełniący posługę duszpasterską w Helsinkach.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook