Kard. Puljić: samo skazanie Karadžicia nie uleczy ran

(fot. PAP/EPA/KOCA SULEJMANOVIC)

Ten wyrok oznacza krok w kierunku sprawiedliwości, ale nie przywróci zabitych ich rodzinom i nie uzdrowi całego zła wojny. Bólu tylu ran nie uleczy się samym wyrokiem - tymi słowami kard. Vinko Puljić skomentował skazanie na 40 lat więzienia byłego przywódcy bośniackich Serbów, Radovana Karadžicia.

 

Międzynarodowy Trybunał Karny uznał go wczoraj winnym ludobójstwa w Srebrenicy w 1995 r. oraz dziewięciu innych zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych.

 

Arcybiskup Sarajewa zaznaczył, że oprócz działania wymiaru sprawiedliwości potrzebna jest także prac na rzecz pokoju i pojednania, niezbędnych do stworzenia w Bośni i Hercegowinie stabilnego państwa, w którym wszystkie wyznania i narodowości będą znów mogły ze sobą współżyć.

 

Położona we wschodnim regionie Bośni i Hercegowiny Srebrenica stała się symbolem tragedii wojny w byłej Jugosławii. Oddziały pokojowe ONZ ogłosiły to miasto tzw. strefą ochronną.

 

W połowie lipca 1995 r. Serbowie, po przekazaniu im miasta przez holenderskich żołnierzy, wyprowadzili stamtąd, a następnie zastrzelili 8 tys. mieszkańców - bośniackich muzułmanów. Na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec tego bestialskiego aktu ludobójstwa, ówczesny specjalny sprawozdawca Komisji Praw Człowieka ONZ Tadeusz Mazowiecki zrezygnował z pełnionej funkcji.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?