Belgia: ekumeniczne uroczystości żałobne

(fot.PAP/EPA/BALAZS MOHAI)

Kościoły chrześcijańskie w Belgii we wspólnej modlitwie w Poniedziałek Wielkanocny 28 marca pragną uczcić pamięć ofiar niedawnych zamachów terrorystycznych.

 

Nabożeństwo żałobne, któremu będzie przewodniczył metropolita Mechelen i Brukseli abp Jozef De Kesel, rozpocznie się w stołecznej katolickiej katedrze świętych Michała i Guduli o godz. 18.00. Poinformowały o tym 24 marca Kościoły katolicki, prawosławne, protestanckie, ewangelikalne i anglikańskie.

 

24 marca ofiary zamachów minutą ciszy uczczono w całym kraju. Dzień wcześniej w minutę ciszy w Brukseli włączyła się również belgijska para królewska.

 

"Ciągle przeżywamy wstrząs po tym, co się stało" - powiedział włoskiej agencji katolickiej SIR abp De Kesel. Dodał, że wszyscy zadają sobie pytanie: "Jak to było możliwe? Jak można popełniać takie czyny, które przekraczają wszelką wyobraźnię?".

 

Hierarcha wyraził uznanie dla "mocnych słów", jakie podczas środowej audiencji generalnej 23 marca wypowiedział Franciszek, prosząc o modlitwę za tych, których serca zaślepił fundamentalizm. Ale - przyznał - "tkwi w nas strach" i dodał: "Niewiele można przeciwko temu zrobić, ale musimy ten strach pokonać".

 

W kontekście nadchodzących świąt Wielkanocnych arcybiskup Brukseli przypomniał, że Chrystus zwyciężył śmierć "i wszystko, co do śmierci prowadzi". "On zwyciężył nienawiść. Zmartwychwstanie Pańskie to nie fantazja! Obchodzimy je dziś w naszym realnym kontekście i to będzie święto nadziei" - stwierdził prymas Belgii.

 

Wspomóż Nas
Tagi: terroryzm, belgia

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?