Droga Krzyżowa upamiętni uchodźców i ofiary terroru

(fot. shutterstock.com)

"Droga Krzyżowa Narodów", która przejdzie ulicami Monachium w Wielki Piątek, będzie nawiązywała do losu uchodźców i ich wypędzenia przez terrorystów.

 

Hasłem procesji, w której zazwyczaj uczestniczy kilka tysięcy osób, są słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: "Byłem głodny, a daliście Mi jeść, byłem spragniony, a daliście mi pić: byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie".

 

Jak poinformowała archidiecezja monachijska, w "Drodze Krzyżowej Narodów" będą uczestniczyli katolicy z ponad 20 grup narodowych i językowych. Będzie wśród nich metropolita Monachium i Fryzyngi, kard. Reinhard Marx.

 

Krzyż niesiony podczas uroczystości będzie przypominał o sytuacji chrześcijan w regionach opanowanych przez terrorystyczne ugrupowanie Państwa Islamskiego. Przygotował go Awaken Isleiwa, diakon chaldejsko-katolickiej wspólnoty Monachium. Zamiast napisu INRI, autor umieścił na krzyżu czerwoną literę N, czyli "Nassra" - słowo, jakim terroryści określają chrześcijan. Literą "N" oznaczają oni domy chrześcijan, wyrzucają właścicieli i ich stygmatyzują. Na papierowych gwoździach na krzyżu widnieją nazwy miast i wsi irackich, na które napadli terroryści.

 

Na poprzecznej belce błękitna tkanina symbolizuje rzeki Tygrys i Eufrat, jako prastare symbole "kraju dwóch rzek" - Mezopotamii, kolebki kultury zachodniej. Obie rzeki zbiegają się w kształcie litery "N". Oznacza to, że różne wyznania chrześcijańskie w Iraku jednoczy wspólne zagrożenie - wyjaśniał diakon Isleiwa. Procesja zakończy się na placu przed monachijską katedrą Najświętszej Marii Panny. Przy maryjnej kolumnie błogosławieństwa wiernym udzieli kard. Marx.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook