Wejście w życie konwencji o amunicji kasetowej

Radio Watykańskie

Jak wyjaśniło następnie watykańskie biuro prasowe, Konwencja o amunicji kasetowej stanowi próbę wiarygodnej odpowiedzi na ciągle aktualny problem, jakim jest zaleganie w ziemi wciąż groźnych niewybuchów tej broni.

Poza wymienionymi zakazami odnośnie do samej amunicji kasetowej uwzględnia ona bowiem prawo jej ofiar do opieki. W watykańskim komunikacie przypomniano, że Stolica Apostolska brała aktywny udział w tzw. „procesie z Oslo”, którego skutkiem była rzeczona konwencja, będąc wśród inicjatorów zakazu amunicji kasetowej. Należała także do pierwszych sygnatariuszy dokumentu przyjętego w 2008 r.

W watykańskiej deklaracji związanej z ratyfikacją konwencji zaznaczono, że wejście w życie nowego prawa powinno opierać się na jak najszerszej współpracy państw i instytucji pozarządowych, łącząc proces rozbrojenia z rozwojem. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa i pokoju na arenie międzynarodowej metodą ukierunkowania zasobów materialnych i ludzkich na rozwój, sprawiedliwość i pokój. Komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej przypomina jednocześnie, że I Konferencja Państw Stron Konwencji o Amunicji Kasetowej odbędzie w dniach 12-19 listopada w Vientiene w Laosie.

Dodajmy, że do Konwencji przystąpiło ponad sto państw, choć traktat ratyfikowało do tej pory około 30. Polska, mimo iż bierze udział w pracach genewskiej konferencji Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych rodzajów broni konwencjonalnych, które mogą być uważane za powodujące nadmierne cierpienie lub mające niekontrolowane skutki, to do Konwencji o amunicji kasetowej nie przystąpiła.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wejście w życie konwencji o amunicji kasetowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.