O pomocy krajom przyjmującym migrantów

Radio Watykańskie
(fot. EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)

Dramat migrantów stoi w centrum wizyty watykańskiego sekretarza stanu w Macedonii. Kard. Pietro Parolin podjął ten temat zarówno na spotkaniach z tamtejszym Kościołem, jak i z najwyższymi władzami tego kraju.

 

Przekazując pozdrowienia papieża Franciszka wskazał, że Europa potrzebuje w tej kwestii więcej odwagi i solidarności, a mniej indywidualizmu. Podkreślił, że nie można zostawiać bez pomocy krajów będących na pierwszej linii przypływu migrantów. "Powinniśmy odczuwać jako upokarzające zamykanie przed nimi drzwi, tak jakby dla prawa humanitarnego, które jest z trudem osiągniętą zdobyczą naszej Europy, nie było już miejsca" - powiedział gość z Watykanu. Jak wiadomo, Macedonia zamknęła swe granice dla uchodźców bez dokumentów.

"Aby rozwiązać kryzys migrantów, trzeba patrzeć na nich jako na ludzi doznających niedostatku, jako na kobiety, dzieci i starców potrzebujących pomocy - zauważył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej po wczorajszej rozmowie z premierem Emilem Dimitriewem. - Dla osiągnięcia ludzkiego i sprawiedliwego rozwiązania konieczny jest dialog z krajami ich pochodzenia, jak też z tymi, przez które oni przechodzą i do których zdążają".

Na wczorajszej Mszy w katedrze Najświętszego Serca Jezusowego w Skopje kard. Parolin wyraził uznanie macedońskiej wspólnocie katolickiej, liczącej tylko 20 tys. wiernych. Nazwał ją pełną życia i dynamizmu, zachęcając do kontynuowania dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. Pochwalił Macedończyków za postawę braterstwa przekraczającą wszelkie bariery kulturowe i religijne. Przypominając troskę Kościoła o cierpienia potrzebujących dał jako przykład bł. Matkę Teresę, która urodziła się właśnie w Skopje. Dziś watykański sekretarz stanu udał się z wizytą do jednego z macedońskich obozów dla uchodźców.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Miłosz Skrodzki 13:55:23 | 2016-03-20
Kryzys nie polega na napływie imigrantów, ale na tym, że my nie chcemy ich przyjąć. Więcej informacji na http://skrodzki.blog.deon.pl.

Oceń 1 odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Google
Zaloguj przez Facebook