"Wolność religijna coraz bardziej zagrożona"

(fot. youtube.com)

"Wspólnota międzynarodowa musi potwierdzić prawo do wolności religijnej i potępić wszelkie formy dyskryminacji i nietolerancji".

 
Na kongresie misyjnym "Nasz Kościół i Kościół męczenników" wskazał na to sekretarz ds. stosunków z państwami we Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher, przypominając, że wolność religijna jest obecnie na świecie zagrożona jak nigdy wcześniej.
 
Dyplomata papieski wyraził niepokój z powodu lawinowo rosnących przypadków nietolerancji, dyskryminacji, ekstremizmów i fundamentalizmów. Wskazał, że aby skutecznie przeciwstawić się im, trzeba wspólnych działań wielu państw. Podkreślił, że ma to na celu ochronę nie tylko praw człowieka, ale też systemu demokratycznego poszczególnych krajów i bezpieczeństwa międzynarodowego.
 
W tym kontekście arcybiskup wspomniał, że do deptania wolności religijnej przyczyniają się nie tylko niesprawiedliwe prawa, jak chociażby dyskryminacyjna pakistańska ustawa o bluźnierstwie przeciwko Mahometowi, ale też plaga nielegalnego handlu bronią. Prowadzi to do przedłużania konfliktów, rosnącej destabilizacji np. na Bliskim Wschodzie, jak również do wzrostu przemocy przeciwko mniejszościom religijnym, takim jak chrześcijanie. Zmuszani są oni do porzucenia swych domów z powodu horroru wojny i prześladowań - podkreślił abp Gallagher.
 
Wskazał następnie, że wolność religijną należy promować, a nie ograniczać. Jako negatywny przykład wskazał tu Europę, gdzie prawa chrześcijan są deptane w imię tzw. obrony demokracji. Ponadto przypomniał, że wykorzenianiu radykalizmu i fundamentalizmu sprzyja nie tylko budowanie dialogu, ale też walka z ubóstwem, analfabetyzmem i nierównościami społecznymi.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook