"Po co chrzest i rodzice chrzestni?"

(fot. shutterstock.com)

W bydgoskiej wspólnocie Przemieniania Pańskiego trwa specjalny cykl katechez, który wpisuje się w przygotowania oraz obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Zaproszenie - skierowane nie tylko do parafian - znalazło żywy oddźwięk.


Co Pismo Święte mówi na temat chrztu świętego? Po co rodzice chrzestni? - to tylko niektóre z tematów spotkań prowadzonych przez ks. dr. hab. Bogdana Czyżewskiego. Wykłady objęły także: historię katechumenatu i przygotowanie do chrztu w Kościele pierwszych wieków, chrzest Polski z 966 roku w kontekście znaczenia religijnego i państwowego oraz współczesną liturgię chrztu świętego. - Spotkania stanowią przede wszystkim refleksję nad tym, co wydarzyło się w naszej ojczyźnie dokładnie 1050 lat temu - powiedział ks. dr hab. Bogdan Czyżewski.

 

Kapłan dodał, że otwarte spotkania pod wspólnym tytułem: "Odkrywamy na nowo piękno chrztu świętego", pozwalają uczestnikom uświadomić sobie, iż jest to sakrament wprowadzający chrześcijanina w życie wiary i świadome jej przeżywanie na co dzień. - Jest to także ponowne odkrycie i zachwycenia się sakramentem chrztu w możliwie wszystkich jego wymiarach: biblijnym, patrystycznym, historycznym, liturgicznym i pastoralnym - podkreślił.

 

Cykl katechez na temat chrztu św. jest kontynuacją wcześniej podejmowanych tematów, najpierw na temat wiary: Wierzę w Boga Ojca, Wierzę w Jezusa Chrystusa, Wierzę w Ducha Świętego, Wierzę w Kościół święty. Później były kwestie związane z poszczególnymi sakramentami w życiu chrześcijanina. W poprzednim zaś roku chętni odkrywali i poznawali Pismo Święte. - Wracając do źródeł wiary, uświadamiamy sobie nie tylko znaczenie i sens chrztu w naszym życiu, ale odkrywamy też wielkość daru, jakim jest udział w wierze Jezusa Chrystusa wszystkich, którzy przez chrzest święty ów dar otrzymali - powiedział proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Bydgoszczy.

 

Ks. Bogdan Czyżewski jest kapłanem archidiecezji gnieźnieńskiej. W latach 1988-1992 odbył studia specjalistyczne z zakresu patrologii w Instytucie Katolickim w Paryżu, uwieńczone obroną licencjatu z teologii patrystycznej i dyplomem capacite doctorale. Pracę doktorską obronił w 1995 roku na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Habilitował się w 2003 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W roku 2005 został mianowany profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykłada na Wydziale Teologicznym UAM patrologię, historię Kościoła starożytnego oraz język łaciński.

 

Każde z bydgoskich spotkań pozwala także na zadawanie pytań i rozwiewanie wątpliwości związanych z tematem.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook