Grekokatolicy rozpoczynają dzisiaj Wielki Post

(fot. shutterstock.com)

Wierni kościoła greckokatolickiego obchodzą dzisiaj Czysty Poniedziałek, który rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Potrwa on 7 tygodni. Wielkanoc chrześcijanie wschodni będą świętować 1 maja, czyli 5 tygodni po łacinnikach.

 

Dzisiaj oraz w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post od mięsa i nabiału. Nie ma natomiast zwyczaju posypywania głów popiołem. Cechą charakterystyczną Wielkiego Postu w Kościele greckokatolickim jest to, że Msze święte odprawia się tylko w soboty i niedziele, a w pozostałe dni inne nabożeństwa pokutne.

 

W środy i piątki jest to Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów, podczas której przyjmuje się komunię świętą, konsekrowaną w niedzielę. W swojej formie przypomina ona liturgię wielkopiątkową w Kościele rzymskokatolickim. W pozostałe dni odprawia się godziny kanoniczne lub akafist do Męki Pańskiej.

 

Mimo, że w liturgii wschodniej nie ma nabożeństwa odprawiania Drogi Krzyżowej, w niektórych parafiach jest ona również praktykowana.

 

Wierni biorą udział w rekolekcjach wielkopostnych oraz przystępują do spowiedzi. Obowiązuje ich powstrzymanie się od zabaw i praktykowanie postów. Specyficznym gestem w tym czasie są głębokie pokłony do ziemi, którymi rozpoczyna się i kończy modlitwy na znak uniżenia i pokuty. Pokłonami przeprasza się za przewinienia wobec Boga i drugiego człowieka.

 

Wielkanoc w Kościele greckokatolickim i innych Kościołach wschodnich przypadnie dopiero 1 maja, czyli 5 tygodni po łacinnikach.

 

Różnica w dacie świętowania wynika z posługiwania się w liturgii kalendarzem juliańskim, a nie powszechnym gregoriańskim, ale przede wszystkim z nieco innego sposobu wyznaczania daty Wielkanocy - w Kościołach wschodnich nie może ona wypaść przed żydowską Paschą.

 

W Polsce Kościół greckokatolicki liczy obecnie kilkadziesiąt tysięcy wiernych Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Google
Zaloguj przez Facebook