Biskupi ogłosili dokument o medycynie paliatywnej

Radio Watykańskie
(fot. shutterstock.com)

Medycyna paliatywna jest owocem ogromnego humanitaryzmu, wyrazem solidarności społeczeństwa z jego najbardziej doświadczanymi osobami oraz przejawem troski o najsłabszych, a także uznaniem ich niezbywalnej godności. Pisze o tym Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) w swym najnowszym dokumencie zatytułowanym "Leczenie paliatywne w Unii Europejskiej".

 

Biskupi krajów Unii Europejskiej zachęcają w nim państwa kraje członkowskie do zapewnienia wszystkim potrzebującym dostępu do takiego typu leczenia. Wskazują, że jest to szczególnie pilne w starzejącym się społeczeństwie, gdzie coraz większa liczba ludzi wymaga opieki paliatywnej.

Dokument przypomina, że pierwsze hospicjum dla chorych terminalnie na raka otwarto w 1967 roku. W 36 lat później, w 2003 r. ten rodzaj opieki został uznany za podstawowy dla społeczeństwa, a od 2008 r. hospicja i struktury medycyny paliatywnej obecne są we wszystkich krajach Unii. Niestety nie wszędzie jest ich wystarczająca liczba tak, by rzeczywiście mogły one odpowiadać na potrzeby społeczne. COMECE wzywa do rozwoju tych struktur, przypominając jednocześnie, że medycyna paliatywna nie jest uporczywą terapią.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook