Misjonarz z Ugandy prowincjałem krakowskich franciszkanów

(fot. centrumharmeze / youtube.com)

Krakowscy franciszkanie mają nowego prowincjała. Został nim 47-letni o. dr Marian Gołąb. Wyboru dokonano podczas Kapituły prowincjalnej zwyczajnej w Harmężach k. Oświęcimia.


O. Marian Gołąb urodził się 6 lipca 1968 r. w Sieniawie na Podkarpaciu (pow. przeworski). Do zakonu franciszkanów wstąpił po maturze w 1987 r. Śluby wieczyste złożył w 1992 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 1994 r.

 

Po studiach filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie pracował we Wrocławiu. W 1995 r. został skierowany na studia specjalistyczne do Lublina. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim obronił doktorat z teologii duchowości w 2000 r.

 

Doktorat został wydany drukiem pt. "Czy zakony są jeszcze Kościołowi potrzebne?".

 

Przez rok był socjuszem magistra nowicjatu krakowskich franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, a od roku 2000 do 2004 r. - mistrzem nowicjatu.

 

W 2004 r. został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie. Z jego inicjatywy uczelnia przyjęła imię jej absolwenta i wykładowcy - św. Maksymiliana Marii Kolbego. O. Gołąb rektorem był do roku 2008.

 

W tym czasie przewodniczył Konferencji Rektorów Seminariów Franciszkańskich afiliowanych do Papieskiej Akademii Teologicznej.

 

Był również wykładowcą teologii duchowości, teologii życia konsekrowanego, historii duchowości, kierownictwa duchowego w seminariach duchownych w Krakowie i w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Instytucie Studiów Franciszkańskich i Karmelitańskim Instytucie Duchowości w Krakowie.

 

Był promotorem prac magisterskich oraz autorem wielu artykułów z zakresu duchowości.

 

W styczniu 2009 wyjechał na misje do Ugandy (Wschodnia Afryka). Pracował tam w Kakooge, w Matugga, a przez ostanie lata był kustoszem Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo.

 

Przez dwie kadencje był delegatem prowincjalnym krakowskich franciszkanów w Ugandzie.

 

Podczas zeszłorocznej wizyty apostolskiej papieża Franciszka w Ugandzie odpowiadał za przygotowanie wizyty Ojca Świętego w Sanktuarium w Munyonyo.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook