Powstaje pierwsza w Polsce Poradnia Bioetyczna

(fot. shutterstock.com)

19 marca w Krakowie zostanie uruchomiona Poradnia Bioetyczna dla osób potrzebujących pomocy w rozwiązaniu trudnych dylematów moralnych związanych z początkiem, trwaniem lub końcem życia ludzkiego.

 

Pierwsze tego typu miejsce w Polsce powstało staraniem Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Fundacji "Jeden z nas".


- Jest Rok Miłosierdzia. Papież Franciszek w pierwszym wywiadzie powiedział, że Kościół ma być szpitalem polowym - trzeba leczyć rany. Poradnia Bioetyczna to punkt konsultacyjny, w którym podpowiemy jak leczyć rany np. po aborcji albo gdy ktoś nie może mieć dzieci. Człowiek ma być tu opatrzony, podniesiony na duchu - mówi ks. prof. Andrzej Muszala. Dyrektor Międzywydziałowego Instytut Bioetyki przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie pokieruje Poradnią Bioetyczną, która 19 marca zostanie otwarta w budynku przy ul. Bernardyńskiej 3.

 

- W szczególny sposób udzielamy porad w zakresie ochrony życia ludzkiego na każdym etapie - od poczęcia do naturalnej śmierci - mówi Justyna Gajos. Koordynatorka Poradni Bioetycznej przewiduje, że stosunkowo najczęściej po porady będą zgłaszać się małżonkowie mający problem z poczęciem potomstwa ale także ci, którzy są po trudnej diagnozie prenatalnej albo nie wiedzą co zrobić z zamrożonymi embrionami po procedurze in vitro. W Poradni będzie można też konsultować dylematy moralne dotyczące transplantacji, etyki lekarskiej, a także opieki nad pacjentem w stanach terminalnych (uporczywa terapia, sedacja, stosowanie środków przeciwbólowych, reanimacja i resuscytacja, odstąpienie od uporczywej terapii czy eutanazja). W ramach działania Poradni będzie można również uzyskać bezpłatną poradę prawną.

 

Wykwalifikowany zespół bioetyków, wśród których znajdują się m.in. pracownicy służby zdrowia (lekarze, pielęgniarki, farmaceuci), prawnicy, teolodzy i filozofowie będzie udzielał informacji w oparciu o naukę Kościoła katolickiego oraz zasady personalizmu chrześcijańskiego w duchu Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Nie znaczy to jednak, że do poradni są zaproszeni tylko katolicy - będą mogli z niej skorzystać wszyscy, wierzący jak i niewierzący.

 

- Bioetyka często dotyka naszego życia w jego najbardziej dramatycznych momentach. Wydaje mi się, że takie miejsce, poparte marką Uniwersytetu Papieskiego, może służyć tym wszystkim, którzy chcą znaleźć odpowiedzi na te pytania, a jednocześnie wesprzeć tych wszystkich, od których tego typu odpowiedzi są oczekiwane - mówi Jakub Bałtroszewicz z Fundacji "Jeden z nas" wskazując na formatorów, proboszczów, katechetów, pracowników poradni rodzinnych, którzy chcieliby w sposób zgodny z nauczaniem Kościoła przy równoczesnym uwzględnieniu aktualnej wiedzy z biologii czy medycyny, udzielić kompetentnej odpowiedzi na problemy dotykające bezpośrednio bardzo wielu ludzi.

 

Informacje lub poradę będzie można uzyskać osobiście w siedzibie poradni przy ul. Bernardyńskiej 3 lub elektronicznie przy pomocy formularza dostępnego na stronie www.poradniabioetyczna.pl. W przyszłości planowane jest także uruchomienie porad drogą telefoniczną.

 

Poradnia Bioetyczna będzie świadczyła swoje usługi nieodpłatnie.

 

Poradnię Bioetyczną współtworzą Międzywydziałowy Instytut Bioetyki przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Fundacja "Jeden z nas". Będzie to pierwsza tego typu instytucja w Polsce, która ma charakter punktu doradczego i informacyjnego w zakresie zagadnień związanych z bioetyką.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Miłosz Skrodzki 13:11:29 | 2016-03-11
Wmawianie ludziom, że popełniają grzech ciężki, mimo że w rzeczywistości nie robią w ogóle nic złego, nie jest miłosierdziem, ale jego zaprzeczeniem.

Oceń 1 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook