Dekret ws. Komunii świętej pod obiema postaciami

(fot. shutterstock.com)

Kard. Stanisław Dziwisz wydał dekret zezwalający na udzielanie Komunii świętej pod obiema postaciami w czasie Mszy św. siedmiu dni w roku.

 

Mając na uwadze coraz głębsze przeżywanie misterium Eucharystii metropolita krakowski wydał dekret zezwalający na udzielanie Komunii świętej pod obiema postaciami w czasie Mszy św. siedmiu dni w roku.

 

Chodzi o Mszę Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, o Mszę Wigilii Paschalnej oraz jedną z Eucharystii celebrowanych w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, uroczystość Zesłania Ducha Świętego, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, uroczystość Narodzenia Pańskiego a także w dzień odpustu w kościele parafialnym lub rektoralnym.

 

"Przeżywanie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia powinno na nowo ukazać wszystkim prawdę, że ten "największy dar", jakim jest Eucharystia, znajduje się w centrum życia poszczególnych osób i wspólnot. Ku liturgii, a szczególnie ku Eucharystii zmierza cała działalność Kościoła i z niej wypływa cała jego moc" - napisał kard. Dziwisz odwołując się do soborowej Konstytucji o Liturgii.

 

Jak zaznacza hierarcha, dekret stanowi jedynie o możliwości udzielania Komunii świętej pod obiema postaciami. O skorzystaniu z tego przywileju ma decydować proboszcz lub rektor kościoła.

 

W dekrecie podkreślono także, że decyzję o udzieleniu Komunii świętej pod obiema postaciami można podjąć wówczas, gdy są spełnione warunki przewidziane przez Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego. Chodzi m.in. o konieczność pouczenia wiernych, że w Komunii świętej pod jedną postacią przyjmuje się całego Chrystusa i prawdziwy Sakrament, jednak "ze względu na wymowę znaku Komunia święta nabiera pełniejszego wyrazu, gdy jest przyjmowana pod obiema postaciami".

 

W dokumencie zwrócono także uwagę na możliwości organizacyjne udzielenia Komunii świętej pod obiema postaciami, do którego w licznym zgromadzeniu wiernych, potrzeba odpowiedniej liczby szafarzy (zwyczajnych i nadzwyczajnych) oraz naczyń liturgicznych.

 

"Należy wykluczyć niebezpieczeństwo znieważenia Najświętszego Sakramentu, np. przez rozlanie Krwi Pańskiej, zwłaszcza tam, gdzie duża liczba osób i szczupłość miejsca nie pozwalałaby na bezpieczne i godne podawanie Ciała i Krwi Pańskiej" - czytamy w dekrecie datowanym na 8 marca.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

orchidea777 00:56:05 | 2016-11-12
moze mozna jakis list/petycje do papieza napisac by wrocila do kosciola komunia w 2 postaciach. Jest naprawde wiele rzeczy ktorych nie wiemy o ktorych ksieza nam nie mowia/poznajemy gdy czytamy przekazy maryjne zycia swietych i ich przeslania/ ale o komunii kazdy wie jaka powinna byc! - wiec niech taka wreszcie bedzie!

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

orchidea777 00:53:19 | 2016-11-12
Ja bylabym szczesliwa gdyby do kosciola wrocila komunia pod 2 postaciami- tyle pisze o tym w biblii- wiec wciaz dziwi mnie ze tego nie ma. przyjmujemy tylko cialo a gdzie krew chrystusa?? -to jest jeden z niewielu bardzo waznych elementow ktory moze zmienic nas na lepszych.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Golarz_Filip 09:33:45 | 2016-03-11
Oczywiście, że od dawna zależy to już tylko i wyłącznie od prezbitera. Przeszkodą jest jak zwykle kwestia organizacyjna. Chrystus ofiarował nam swoje ciało i swoją krew także dla mnie jest naturalnym komunia z Nim pod dwiema postaciami. Na szczęście ani w mojej kaplicy na mszy codziennej ani w Warszawie nie ma z tym problemu.

Oceń 8 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 08:37:44 | 2016-03-11
Gdyby jeden z drugim wierzył, iż Jezus Chrystus jest obecny pod postacią chleba z pewnością nie potrzebowałby przyjmowania wina.
Uzasadnienie,iż chodzi o głębsze przeżywanie Eucharystii to zwykły bełkot i objaw osłabienia wiary katolickiej.

Oceń 4 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Effa 08:09:17 | 2016-03-11
Na szczęście w moim kościele jest w każdy piątek Eucharystia pod dwiema postaciami....
To naprawdę wymaga dekretu??

Oceń 12 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook