Portugalia: lekarze katoliccy przeciw eutanazji

(fot. shutterstock.com)

Zalegalizowanie eutanazji byłoby wprowadzeniem w kraju kultury śmierci - stwierdza Portugalskie Stowarzyszenie Lekarzy Katolickich (AMCP).

 

W swym oświadczeniu podkreślili oni, że działania podejmowane w tym kierunku wydają się całkowicie niezrozumiałe w sytuacji, gdy w kraju tym są wciąż ludzie nie mający dostępu do pełnej opieki medycznej.

 

Stanowisko lekarzy jest reakcją na inicjatywę ruchu "Prawo do śmierci z godnością", który zebrał już wymaganą liczbę podpisów do rozpoczęcia prac nad tą sprawą w tamtejszym parlamencie. Zdaniem przewodniczącego AMCP jest to "próba narzucenia nowej wizji etycznej, opartej na «świeckim humanizmie», radykalnie przeciwnej tej, która do tej pory była zgodnie uznawana przez społeczeństwo portugalskie". Zaznaczył on, że odbije się ona negatywnie na postrzeganiu roli lekarza, który swym działaniem nigdy nie powinien doprowadzać do śmierci pacjenta.

 

Lekarze katoliccy zwrócili uwagę na proponowane sformułowania, ukryte i wprowadzające zamieszanie, które mówią o asystowaniu przy śmierci i pomocy chorym w przeżywanym przez nich cierpieniu. Podkreślili także, że pozbawianie życia, nawet na prośbę pacjentów, jest sprzeczne z etyką medyczną i lekarskim etosem zawodowym. Przypomnieli, że od ideałów wolności i autonomii osobistej ważniejszy jest szacunek dla życia ludzkiego, którego wartość nie zależy od jego stadium ani od kryteriów użytkowych czy ekonomicznych.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook