Rzecznik KEP: Kto przeprosi siostry zakonne?

(fot. shutterstock.com)

Przeciw manipulacjom, zniekształcającym obraz życia w klasztorach żeńskich w publikacjach i filmie protestuje rzecznik prasowy KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 

Publikujemy wypowiedź ks. Pawła Rytel-Andrianika:


Nie można milczeć, gdy jesteśmy świadkami manipulacji, bo milczenie oznacza zgodę.

 

W jednym z wywiadów prasowych postawiono tezę, że "depresje i próby samobójcze w zakonach są normą". Przedstawicielka sióstr zakonnych zapytała, na jakich materiałach i danych liczbowych redakcja, która opublikowała tekst, oparła takie twierdzenie. Do tej pory nie udzielono odpowiedzi, wiedząc zapewne, że taka teza jest ewidentnym oszczerstwem.

 

Kolejnym przykładem manipulacji jest film "Niewinne", w którym reżyserka ukazuje polskie mniszki benedyktynki z okolic Gdańska, ofiary zbiorowego gwałtu żołnierzy sowieckich. Podkreśla się, że film jest inspirowany prawdziwą historią, widzowi jednak ukazane są wydarzenia, które nie mają nic wspólnego z prawdą. W żadnej z dziewięciu klauzurowych wspólnot polskich benedyktynek nic takiego nie miało miejsca ani podczas wojny, ani po wojnie. Mniszki benedyktynki nie miały i nie mają klasztoru w Gdańsku ani w jego okolicach. Wiadomo, że podczas II wojny światowej żołnierze sowieccy dopuścili się przemocy fizycznej wobec sióstr zakonnych na Śląsku. Nie były to jednak benedyktynki, lecz elżbietanki, które zostały bestialsko zamordowane, broniąc swej godności. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny dziesięciu z nich. Kolejna manipulacja w tym filmie to ukazanie lekarki Matyldy Beaulieu jako ateistki i komunistki, podczas gdy pierwowzór tej postaci - Madeleine Pauliac była katoliczką. Podobnych przykładów jest więcej.

 

Wobec takiej nagonki medialnej siostry zakonne są bezbronne. Nie mają do dyspozycji stacji telewizyjnych ani rozgłośni radiowych. Mają za to hospicja, w których opiekują się chorymi; mają przedszkola, w których troszczą się o dzieci; mają szkoły, w których uczą młodzież. Mają też ludzi dobrej woli. Dlatego w czasie medialnych manipulacji niech nie zabraknie gestów naszej życzliwości wobec sióstr zakonnych.

 

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 00:12:59 | 2016-03-10
Newsweek Polska żyje z oszczerstw i antysemickich tekstów. Nie będą przepraszać, bo czerpią korzyści finansowe z nienawiści.

Ale oczywiście trzeba reagować, tak jak to robią nasi starsi bracia w wierze.

Oceń 15 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

_ania 22:20:46 | 2016-03-09
ale ja nie rozumiem, o co chodzi;
czy ktoś może wytłumaczyć, co się zarzuca autorom filmu?

Oceń 6 15 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook