Biskupi Unii Europejskiej o kryzysie uchodźców

(fot. shutterstock.com)

Trwający obecnie kryzys uchodźców ujawnia "braki w konstrukcji" Unii Europejskiej i ukazuje potrzebę poprawy procesu integracyjnego.

 

W ten sposób do przebiegu rokowań Unia Europejska-Turcja na temat uchodźców odniósł się Michael Kuhn, zastępca sekretarza generalnego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Jego zdaniem w ostatnich latach Unia zajmowała się tylko integracją gospodarczą zamiast zająć się prawdziwie polityczną integracją.

 

Wskutek tego rozwiązanie problemu uchodźców zależy dziś "od dobrej woli i gotowości przyjęcia przez państwa członkowskie" - zauważył austriacki teolog w rozmowie z Radiem Watykańskim.

 

Przedstawiciel COMECE, mającej siedzibę w Brukseli, był obecny jako obserwator na rozmowach między UE i Turcją w sprawie uchodźców z Bliskiego Wschodu. Podkreślił, że w zasadzie nikt nie miał wątpliwości, iż Turcja odgrywa kluczową rolę w rozwiązaniu problemu, a to ze względu na jej położenie geograficzne.

 

Dochodzi do tego fakt, że uchodźcy unikają utworzonych niedawno na greckich wyspach punktów ich przyjmowania i rejestracji. Jednak Turcja sama nie wie, w jaki sposób ma rozwiązywać kwestię uchodźców, ponieważ i tak większość z nich chce dotrzeć do Europy Zachodniej.

 

“Zróżnicowane wizje" na temat sposobu postępowania z uchodźcami mają też biskupi europejscy" - stwierdził Kuhn. O ile biskupi są zgodni co do zasady humanitarnego traktowania uchodźców, to bardzo różnią się ich poglądy odnośnie tego, jak to dokładnie ma przebiegać oraz jak liczną grupę są gotowi przyjąć w swoich krajach.

 

Biskupi Europy Zachodniej byliby skłonni "dozować" przyjmowanie, natomiast biskupi z Europy Wschodniej, Środkowej i Południowej opowiadają się raczej za "szybkim przepuszczeniem przez ich kraje".

 

Wspomóż Nas
Tagi: ue, biskupi, migranci

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR (Jestem rzymskim katolikiem narodowości polskiej) 04:34:37 | 2016-03-09
Turcja odgrywa kluczową rolę nie tylko z powodów geograficznych, ale dlatego, że fala uchodźców była przez nich, delikatnie mówiąc, wspierana i stymulowana, żeby nie powiedzieć, że to ich dzieło.

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Pawel G 22:18:11 | 2016-03-08
"Michael Kuhn, zastępca sekretarza generalnego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Jego zdaniem w ostatnich latach Unia zajmowała się tylko integracją gospodarczą zamiast zająć się prawdziwie polityczną integracją."

Czy w Europie nastąpi zjednoczenie polityczne, czy nie, to kwestia polityki, a nie wiary i moralności. Sami biskupi mają na ten temat bardzo różne poglądy, jak i na inne sprawy polityczne. Pan Kuhn powinien zachować swoje zdanie na temat polityki dla siebie, a nie używać funkcji sekretarza do nagłaśniania własnych preferencji i robienia polityki.

Oceń 7 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook